Halluks Valgus

Eğer ayak başparmağınızda ve özellikle iç yan kısmında ağrılı bir şişlik varsa bu bunyon olabilir. Genellikle bunyonlu hastaların yarısından fazlası bayandır. Herkes de görülebileceği gibi dar ve yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde daha sık olarak görülmektedir. On bunyonlu hastadan dokusu bayan olup, on bayandan dokuzuda dar ve küçük ayakkabı giymektedir.

Dar ayakkabılar genellikle nasır ve çekiç parmak gibi diğer ayak problemlerine yol açmaktadır.

Anatomi

Ayak, ayağın önü(metatarslar, falankslar), arkası(topuk) ve ortasından(tarsal kemikler) oluşur. Ön ayak, metatars ve falanks kemikleri ile onların meydana getirdiği eklemlerden oluşur. Bunyon başparmaktaki 1.metatars kemiği ile falanks kemikleri arasındaki eklemde meydana gelen bir hastalıktır.

 


Başparmak deformitesi

 

Klinik ve Muayene

Bunyonlu parmak genellikle büyük ve içe doğru genişleyerek şişme eğilimindedir. Deri kırmızı ve yumuşaktır. Ayakkabı giyme ile ağrılı olabilir. Daha büyük bunyon varlığında yürüme ve merdiven çıkma çok ağrılı olabilir. 1.parmak açılanarak 1.parmağın üstüne veya altına yönelme eğilimindedir.
Bu durumda deri bunyonun tepesinde saha ince ve hassas hale gelebilir.


Başparmak deformitesi

 

Eğilen 1.parmağın 2.parmağa olan baskısı 2.parmak deformitelerine yok açabilir. Eğer bunyon çok ciddi boyutta ise yürüme ve ayakkabı giyme sıkıntılı hale gelebilir. Bu süreç erken dönemde tedavi edilmez ve kronikleşirse eklemde geri dönüşü olmayan kireçlenme meydana gelebilir.


Tedavi

Birçok bunyon erken dönmede ameliyatsız tedavi edilebilirler. Önlem alma her zaman en iyisidir. Uygun ayakkabı tercihi çok önemlidir. Ayak şekline uygun ayakkabı seçilmelidir. Yumuşak tabanlı, geniş ve topuğu hafif yüksek ayakkabı giyilmelidir. Topuk kısmı 5 cm den fazla, dar sivri uçlu ve sıkı ayakkabılardan kaçınmalısınız. Bu konuda yardım alabilirsiniz. Eğer bir bunyona sahipseniz bölgeyi yumuşatmak için koruyucu ped kullanabilirsiniz.

Başparmak deformitesi


Tüm bunlara rağmen yürümekle geçmeyen, ilaç ve ortopedik ortezler yanıt vermeyen ağrılarınız varsa cerrahi gerekebilir. Cerrahi prosedürde ayak parmağındaki kemikler, bağlar ve tendonlar düzeltilir.


Başparmak deformitesi


Bu konuda çeşitli teknikler olup parmak probleminin derecesine göre karar verilir. Cerrahisinde sadece bacak uyuşturulur ve genellikle aynı gün taburcu edilir.


Bunionette

Eğer ayağınızın 5.parmak tabanında dışa doğru büyüyen bir kitle varsa buna bunionette denir. Buniondaki benzer sebeblerle oluşur. Tedavisi bunyondaki benzer ayakkabılara dikkat etmek gerekir. Yanıt alınamazsa cerrahi planlanır.


Başparmak deformitesi

 

Op.Dr.Tahir Mutlu DUYMUŞ  

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Özgeçmiş için tıklayınız.

Key Words : Halluks Valgus, Bunionette, Bunyon, Başparmak deformitesi, Halluk Valgus nedir, Başparmak kemik Çıkıntısı, Başparmak kireçlenmesi, halluks valgus tedavisi, halluks valgus ameliyatı, Bunion, Ayak Başparmak ameliyatı

Kemik ve Eklem Hastalıkları Bone & Joint Diseases

Doç.Dr.Tahir Mutlu Duymuş Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı