Dar Ayakkabılara Bağlı Problemler

Günümüz dünyasında, özellikle popüler hayatta, ayakkabı alışveriş kültürü inanılmaz bir hızla artmaktadır. Talebin artışı ile üreticiler arasında rekabet meydana geldi. Rekabet şirin ve cazibesi yüksek ayakkabıların üretimini teşvik etti. Bunların sonucunda dar ve sıkı ayakkabılar, özellikle bayanlarda ayak problemlerinin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu problemler halluks valgus, nasırlar ve diğer ayak problemleri ki bunları düzeltmek ameliyat gerektirebilir.

Parmak Deformiteleri

Halluks Valgus

Bunyon olarak ta isimlendirilir. Başparmak ekleminde şişme, ağrı ve ikinci parmağa doğru eğilme söz konusudur. Bu hastalığın gelişimde genetik faktörler rol oynasa da en sık dar ayakkabı giyen bayanlarda görülür. Ameliyat dışı tedavilerde daha geniş ayakkabılar, parmak arası destekler, soğuk uygulama ve ilaç tedavisi verilir. Geçmezse ameliyat gerekebilir. Detaylar için halluks valgus konusunu okuyunuz.


Nasırlar

Ayakkabının bası yaptığı noktalardan cildin kalınlaşması ve daha sonra ölmesi ile oluşan ağrılı bir durumdur. Basit tedaviler ile geçerler. Detaylar için nasırlar konusunu okuyabilirsiniz.

Çekiç Parmak

Sıkı ayakkabılarda parmak arası kasların zayıflaması ile parmak balansı bozulur ve parmak deformitesi gelişir. Detaylar için çekiç parmak konusunu okuyunuz.


Tırnak Batması

Genellikle başparmak da görülür. Kısa ve oval kesinlen tırnaklar dar ayakkabıya maruz kalması ile ete doğru büyüyerek batar. Basınç tırnak kökü ağrısı ve inflamasyonuna yol açar. Basit hayat değişiklikleri ile önüne geçilebilir. Detaylar tırnak batmaları konusunda.


Diyabetik Ayak ve Yara

Diyabetik ayaklarda damar ve sinir hasarı olup ayak dokusu hassas hale gelmiştir. Yara gelişimi riski dar ayakkabılarda çok yüksektir ve hasta genellikle farkına varmaz. Detaylar diyabetik ayak konusunda...


        Ayak problemleri için ayakkabı seçimi nasıl olmalı?

  • Yeni bir ayakkabı alırken ayak temas noktalarının rahatlığını kontrol edin. Özellikle topuk arkası, serçe ve başparmak ile tarak kemikleri teması önemlidir. Fit ve konforlu olmalıdır. Ayak parmakları birbirinin üstüne binmemelidir.
  • Satış sorumlusuna ayak uzunluğu ve genişlik hakkında detaylı bilgi veriniz
  • Ayakkabı konforlu değilse almayın. Zamanla ayakkabı genişler deseler de almayın, çünkü ayakkabı genişleyene kadar ağrı ve hasar oluşma riski vardır.
  • Ayakkabının tüm yapısını inceleyin. Parmak kısımları rahat olmalı ayakkabı burnu geniş olmalıdır. Sivri ve dar uçlu ayakkabılara son.

 

ayakkabıproblemleri

 

  • Ayakkabı burnu önemlidir. Ayaklarınıza uygunluğu kontrol edin. Burun sadece geniş değil aynı zamanda derin olmalı parmak uçları rahat etmelidir. Kare burunlu sevmiyorsanız oval burunlu alabilirsiniz.
  • Ayakkabı giyerken çorap kullanmalısınız.
  • Bagcıklı ayakkabılar ayak kemeri sıkılığını ayarlayabilmek açısından daha sağlıklı olduğu düşünülebilir.

 

 

Op.Dr.Tahir Mutlu DUYMUŞ

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Özgeçmiş için tıklayınız.

 

 

Key Words : Dar Ayakkabı, Sıkı Ayakkabı Problemleri, Halluks Valgus, Tırnak Batması

Kemik ve Eklem Hastalıkları Bone & Joint Diseases

Doç.Dr.Tahir Mutlu Duymuş Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Özel Koşuyolu Medipol Hastanesi