Prepateller Bursit

Prepateller Bursit

Giriş

Tesisatçılar, inşaat işçileri, halı dokumacıları veya dizleri üzerinde çok zaman harcayanlarda, diz ön tarafında, diz kapağında sıklıkla şişme ve kızarıklık meydana gelir. Diz kapağı ile cilt arasında bursa denilen bir kesecik mevcuttur. Bursanın vazifesi diz kapağı hareketi sırasında cilt altında sorunsuz kaymayı sağlar. Sabit sürtünme ile bu kesede irritasyon ve tahriş meydana gelir. İltihaplanır, kese sıvı ile dolar ve diz önünde şişlik meydana gelir. Bu duruma prepateller bursit denir.

diziltihabı

Kimler Risk Altında?

 • Diz üstünde çökerek çalışan tesisatçılar, bahçıvanlar, işçiler, halı dokumacıları
 • Futbol, güreş ve basketbol gibi dize doğrudan darbe sporlarında
 • Trafik kazalarında
 • Romatizmal Hastalıklar

Klinik Bulgular

 • Aktivite ile ağrı
 • Diz önünde hızlı gelişen şişlik
 • Dokunma ile hassasiyet ve sıcaklık

Tedavi

Travmaya bağlıysa doktorunuz ilk başta kırık açısında röntgen isteyebilir. Cerrahi olmayan tedavi genellikle başarılıdır ve tedavi protokolü iltihaplı olup olmamasına bağlıdır. Eğer enfekte değil ve hafif şişlik varsa, buz, istirahat ve elavasyon ve ilaç tedavisi etkilidir.
Eğer şişme belirgin ise, doktorunuz bir iğne ile boşaltmak isteyebilir. Şişme kronikleşir ve boşaltmaya rağmen tekrarlarsa, basit bir ameliyatla bursanın çıkarılması tavsiye edilir. Ameliyat sonrası diz normal esnekliğine birkaç gün içinde döner.

BESLENME, PROTEİN VE HİDROLİZE KOLLEJEN ÖNEMLİ

Zedelen kas ve bağ dokularının iyileşmesinde peynir altı suyundan elde edilen protein ile hizdrolize kollejen kullanımı daha çabuk iyileşme sağlar ve kasları güçlendirir. 1 ay kullanımı ile etkili sonuç alınabilir. Ayrica multivitamin desteğide çok önemlidir.

FİT 20: Peynir altı protein izolesi, magnezyum ve HİDROLİZE KOLLEJEN barındırmakdadır. Sağlıklı kas ve kemik yapımına destek olacak güzel bir kombinasyondur. Sağlığımızı korumak ve sağlıklı yaş almayı kolaylaştırmak için diyetlerimizi sağlıklı, sindirilebilir proteinlerle desteklememiz çok önemlidir. Ayrıca içeriğinde ki magnezyum, yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunup, normal kemiklerin korunmasına katkıda sağlar. Kullanım Bilgisi: Paketin içeriğini 250-350 ml su veya smoothie ile iyice karıştırın. 1 ay kullanınız. 

FİT 20 _

 

  • SUNSET: Omega-3, Vitamin E’nin en güçlü formu (tecotrienol), vitamin D ve A’nın etkili kombinasyonunu içermektedir. Omega 3 vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması zorunlu bir yağ asididir. Kullanım :11 yaş ve üzeri bireylerin günde 3 kapsül olmak üzere akşam yemekleri ile birlikte almaları tavsiye edilir. 90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur.

  • SUNRİSE: 22 süper gıda ile vücudun günlük ihtiyacı olan Vitamin B1(Tiamin), B2 (Riboflavin), B6, B12, C vitamini, mineraller, gerekli aminoasitler ve ANTİOKSİDAN ihtiyacını karşılar. Kullanım Bilgisi: Günde 1 flakon (30 ml) sabahları aç almanız tavsiye edilir. Her biri 30 ml’lik 30 adet küçük paket içerir.

diziltihabı

 

ONLİNE ORTOPEDİ DOKTORU

İkinci bir görüş almalıyım!

Aklımda o kadar çok soru var ki!

Tahir Mutlu Duymuş png

Tüm ortopedik sorunlar

MR, röntgen veya BT danışma

Standart görüşme süresi 15 dk

7/24 Whatsapp ile randevu ve ücret bilgisi

WhatsApp ile RANDEVU

 SİZİ ÖNEMSİYORUZ

Nerede olursanız olun, artık mobil uygulamalar ile size çok yakınız. Tüm ortopedik hastalıklar, bu konu hakkında, çekilen MR, röntgen, tomografi, tetkikleriniz ve merak ettiğiniz tüm soruları Whatsapp&Zoom'dan canlı bağlantı ile sorabilirsiniz.  Hakkınızda karar vermek için acele etmeyin. Hayatta en doğru kararlar, işin ehli kişilerden alacağınız görüşler ve ortak akıl ile verilebilir.

Op.Dr.Tahir Mutlu DUYMUŞ  

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Özgeçmiş için tıklayınız.