Maralgia Parastetika

Maralgia Parastetika

 

Vücudumuzdaki sinirlerin vazifesi çevresel duyusal algıları (sıcaklık, soğukluk, dokunma vs) beyne ulaştırmak, beyinden aldıkları emirleri ise kas kasılması gibi hareketlere dönüştürmektir. Sinirler bu vazifeleri yapmak için eklemlerin, kasların ve ya kemiklerin altından, üstünden ve ya çevresinden geçerler. Bu sinirler vücuttaki yolaklarında boyunca yeterince kolay seyrederler.
Bu sinir yolaklarında incinme, şişlik gibi basınç durumlarında sinirlerde sıkışma sonucu ağrı, felç ve diğer işlev bozukluklarına yol açabilir.

Klinik Bulgular

Uyluk dış yan tarafında yanma hissi, acı söz kunusudur. Bu bölgenin duyusal sinirinin belli bir noktada sıkışması sonucu meydana gelir. Bu sinirin ismi tıp dilinde lateral femoral kutanöz sinirdir. Bu hastalık maralgia parastetika olarak bilinir.

 

dizdeyanma

 

 • Uyluğun dış tarafında ağrı, bazen dize uzanan
 • Aynı bölgede yanma hissi, karıncalanma ve ya uyuşma
 • Bazen kasık bölgesinde ağrı
 • Genellikle vücudun tek tarafında
 • Hafif bir dokunuş ile hassasiyet olabilir.

Teşhis

Fiziksel muayene sırasında doktorunuz, geçirmiş olduğunuz ameliyatları, kalça yaralanması gibi durum sorgulaması yapacaktır. Etkilenen bacak ile diğer bacak arasında duyusal durum farkına bakılır. Yanan bacak tarafına bir basınç uygulama sonrası hassasiyet oluşu anlamlıdır.
Sinire bası yapabilecek kemik anormallikleri açısından röntgen çekilebilir. Bazen ise tümör şüphesi nedeniyle MRI veya BT istenebilir. Nadir durumlarda sinir ileti çalışması olan EMG testi yapılabilir.
Sinir üzerinde basıya yol açan iki yaygın sebep vardır. Biri aşırı kilo ve sıkı kemer takılmasıdır. Bu durumda doktorunuz kemer ve kilo açısından tavsiyelerde bulunabilir.

 

Tedavi

Tedaviler sinir basısına yol açan kaynağa yol açabilir. Yanıcı ağrının durması zaman alabilir, uyuşma devam edebilir. Amaç sinire basınç yapan durumu ortadan kaldırmaktır. Kilo verme, sıkı kemer kullanmama, rahat ve ya sıkı olmayan kıyafetler gibi. Ciddi vakalarda, doktorunuz inflamasyonu azaltmak için steroid uygulayabilir. Nadir durumlarda cerrahi olarak sinir serbestleştirilebilir.

KEMİK, EKLEM ve BAĞLARIN GÜÇLENMESİ İÇİN

BESLENME, PROTEİN VE HİDROLİZE KOLLEJEN ÖNEMLİ

Zedelen kemik, kas ve bağ dokularının iyileşmesinde peynir altı suyundan elde edilen Whey protein ve ayrıca hidrolize kollejen kullanımı hızlı iyileşmeyi destekler ve kasları güçlendirir.  Ayrica multivitamin desteğide çok önemlidir. İltihap oluşumunu engeller, bağışıklı artırır ve kas iskelet sistem metobolizmasına yardımcı olurlar.

FİT 20: Peynir altı protein izolesi, magnezyum ve HİDROLİZE KOLLEJEN barındırmakdadır. Sağlıklı kas ve kemik yapımına destek olacak güzel bir kombinasyondur. Sağlığımızı korumak ve sağlıklı yaş almayı kolaylaştırmak için diyetlerimizi sağlıklı, sindirilebilir proteinlerle desteklememiz çok önemlidir. Ayrıca içeriğinde ki magnezyum, yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunup, normal kemiklerin korunmasına katkıda sağlar. Kullanım Bilgisi: Paketin içeriğini 250-350 ml su veya smoothie ile iyice karıştırın. 1 ay kullanınız. 

FİT 20 _

 

       • SUNSET: Omega-3, Vitamin E’nin en güçlü formu (tecotrienol), vitamin D ve A’nın etkili kombinasyonunu içermektedir. Omega 3 vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması zorunlu bir yağ asididir. Kullanım :11 yaş ve üzeri bireylerin günde 3 kapsül olmak üzere akşam yemekleri ile birlikte almaları tavsiye edilir. 90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur.

       • SUNRİSE: 22 süper gıda ile vücudun günlük ihtiyacı olan Vitamin B1(Tiamin), B2 (Riboflavin), B6, B12, C vitamini, mineraller, gerekli aminoasitler ve ANTİOKSİDAN ihtiyacını karşılar. Kullanım Bilgisi: Günde 1 flakon (30 ml) sabahları aç almanız tavsiye edilir. Her biri 30 ml’lik 30 adet küçük paket içerir.

       • Nitro Plus, yaşam molekülü olarak isimlendiren NİTRİK OKSİT in üretilmesine yardımcı olup, hücresel membran geçirgenliğini artırmakdadır. Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Tropikal bir meuve olan noni meyvesinden üretilmekte olup günde 3 kez 20 şer damla alınması tavsiye edilmektedir.

 

DOĞADAN GELEN GÜÇ : TRİANGLE OF WELLNESS 

KYANİ TRİANGLE

SUNSET, SUNRİSE ve NİTRO üçlüsü içerdiği vitamin, antioksidan, mineraller ile bağışıklığı güçlendirir ve romatizmal iltihap oluşumunu engellemeye ve eklemlerin kalitesini artırmaya yardımcı olur. Efektif etki için bu üçlünün birlikte 3 ay kullanımı önerilir.

 

 

 

 

ONLİNE ORTOPEDİ DOKTORU

İkinci bir görüş almalıyım!

Aklımda o kadar çok soru var ki!

Tahir Mutlu Duymuş png

Tüm ortopedik sorunlar

MR, röntgen veya BT danışma

Standart görüşme süresi 15 dk

7/24 Whatsapp ile randevu ve ücret bilgisi

WhatsApp ile RANDEVU

 SİZİ ÖNEMSİYORUZ

Nerede olursanız olun, artık mobil uygulamalar ile size çok yakınız. Tüm ortopedik hastalıklar, bu konu hakkında, çekilen MR, röntgen, tomografi, tetkikleriniz ve merak ettiğiniz tüm soruları Whatsapp&Zoom'dan canlı bağlantı ile sorabilirsiniz.  Hakkınızda karar vermek için acele etmeyin. Hayatta en doğru kararlar, işin ehli kişilerden alacağınız görüşler ve ortak akıl ile verilebilir.

Op.Dr.Tahir Mutlu DUYMUŞ  

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Özgeçmiş için tıklayınız.

 

Key Words : Uyluğun Dış Tarafında Ağrı , Yanma Hissi, Karıncalanma, Uyuşma