Bacaklarda Kısalık

Bacaklarda Kısalık

Bir insanda iki bacak arasındaki uzunluk farkı veya şüphesi olmasına bacak uzunluk çelişkisi denir. Genellikle bacaklar arasında minimal olarak uzunluk farkı olabilir ve bu durum fonksiyonel açıdan bir problem oluşturmaz. Amerika Birleşik Devletlerinde askerler üzerinde yapılan bir araştırmada askerlerin %32 sinde 0,5 cm ile 1.5 cm arasında farklar tespit edilmiştir. 2 cm e kadar görülen farklar veya kısalıklar tıbbı olarak tedavi edilmezler ve fonksiyonel açıdan sorun oluşturmazlar.


Sebepleri

 • Travma: Büyüme çağında meydana gelen travmalar kemiklerde büyümeyi etkileyip kısalık nedeni olabilirler. Özellikle büyüme plağı yaralanmaları ve yanlış kaynama kısalık nedenleri arasındadır.
 • Enfeksiyon: Kemiklerde veya eklemlerde meydane gelen enfeksiyonlar, romatoid artrit gibi romatizmal hastlıklar sebepler arasında sayılabilirler.
 • Yapılasal Kemik Hastalıkları: Nörofibromatosiz, Multıpl herediter ekzostoz, Ollier hastalığı.
 • İdiopatik sebepler

 

Teşhis

Fiziki muayenede mezure ile yapılan ölçüm teşhis koymak için yeterlidir. Fakat ayırıcı tanı ve teknik ölçüm için alt ekstremite ortoröntgönogram isimli özel boy grafileri çekilmelidir. Skolyoz gibi omurga deformiteleri sekonder boy kısalıklarına yol açabilir.Omurga muaynesi yapılmalı ve röntgen çekilmelidir.
Bacaklarda kısalık sebebi

 

bacaklardakısalık

 

Klinik Şikayetler

Genellikle hastalarda herhangi bir şikayet olmaz. Fakat kısalık 3-4 cm in üzerinde ise aksayarak yürümeye sebep olur. Uzun süreli ve ciddi kısalıklarda yürüme aksı bozulmasına bağlı olarak eklemlerde kireçlenme ve bozulma meydana gelebilir.


Tedavi

2 cm e kadar olan kısalıklarda cerrahi tedavi önerilmez. Yürümede, aksamaya yol açması durumunda özel ayakkabılar kullanılabilir.

 

 

Cerrahi Tedavi

Teşhis, yaş ve kısalık miktarına göre tedavi planlanır. Tedavi opsiyonları;

 • Uzatma (En sık uygulanan yöntem)
 • Kısaltma
 • Epifizyodez

bacaklardakısalık

 

 

Uzatma ameliyatlarında, eksternal fiksatör veya ilizarov ile hastalara tedrici uzutma planlanır.
Kemik uzatmaHastalar mutlaka düzenli olarak;

 • Poliklinik kontrolü
 • Tel diplerine pansuman
 • Hekimin önerdiği egzersizleri uygulamalıdır

 

 

 

İlizarov Komplikasyonlar

 • Enfeksiyon
 • Eklem sertliği

 

 

KEMİK, EKLEM ve BAĞLARIN GÜÇLENMESİ İÇİN

BESLENME, PROTEİN VE HİDROLİZE KOLLEJEN ÖNEMLİ

Zedelen kemik, kas ve bağ dokularının iyileşmesinde peynir altı suyundan elde edilen Whey protein ve ayrıca hidrolize kollejen kullanımı hızlı iyileşmeyi destekler ve kasları güçlendirir.  Ayrica multivitamin desteğide çok önemlidir. İltihap oluşumunu engeller, bağışıklı artırır ve kas iskelet sistem metobolizmasına yardımcı olurlar.

FİT 20: Peynir altı protein izolesi, magnezyum ve HİDROLİZE KOLLEJEN barındırmakdadır. Sağlıklı kas ve kemik yapımına destek olacak güzel bir kombinasyondur. Sağlığımızı korumak ve sağlıklı yaş almayı kolaylaştırmak için diyetlerimizi sağlıklı, sindirilebilir proteinlerle desteklememiz çok önemlidir. Ayrıca içeriğinde ki magnezyum, yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunup, normal kemiklerin korunmasına katkıda sağlar. Kullanım Bilgisi: Paketin içeriğini 250-350 ml su veya smoothie ile iyice karıştırın. 1 ay kullanınız. 

FİT 20 _

 

       • SUNSET: Omega-3, Vitamin E’nin en güçlü formu (tecotrienol), vitamin D ve A’nın etkili kombinasyonunu içermektedir. Omega 3 vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması zorunlu bir yağ asididir. Kullanım :11 yaş ve üzeri bireylerin günde 3 kapsül olmak üzere akşam yemekleri ile birlikte almaları tavsiye edilir. 90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur.

       • SUNRİSE: 22 süper gıda ile vücudun günlük ihtiyacı olan Vitamin B1(Tiamin), B2 (Riboflavin), B6, B12, C vitamini, mineraller, gerekli aminoasitler ve ANTİOKSİDAN ihtiyacını karşılar. Kullanım Bilgisi: Günde 1 flakon (30 ml) sabahları aç almanız tavsiye edilir. Her biri 30 ml’lik 30 adet küçük paket içerir.

       • Nitro Plus, yaşam molekülü olarak isimlendiren NİTRİK OKSİT in üretilmesine yardımcı olup, hücresel membran geçirgenliğini artırmakdadır. Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Tropikal bir meuve olan noni meyvesinden üretilmekte olup günde 3 kez 20 şer damla alınması tavsiye edilmektedir.

 

DOĞADAN GELEN GÜÇ : TRİANGLE OF WELLNESS 

KYANİ TRİANGLE

SUNSET, SUNRİSE ve NİTRO üçlüsü içerdiği vitamin, antioksidan, mineraller ile bağışıklığı güçlendirir ve romatizmal iltihap oluşumunu engellemeye ve eklemlerin kalitesini artırmaya yardımcı olur. Efektif etki için bu üçlünün birlikte 3 ay kullanımı önerilir.

 

ONLİNE ORTOPEDİ DOKTORU

İkinci bir görüş almalıyım!

Aklımda o kadar çok soru var ki!

Tahir Mutlu Duymuş png

Tüm ortopedik sorunlar

MR, röntgen veya BT danışma

Standart görüşme süresi 15 dk

7/24 Whatsapp ile randevu ve ücret bilgisi

WhatsApp ile RANDEVU

 SİZİ ÖNEMSİYORUZ

Nerede olursanız olun, artık mobil uygulamalar ile size çok yakınız. Tüm ortopedik hastalıklar, bu konu hakkında, çekilen MR, röntgen, tomografi, tetkikleriniz ve merak ettiğiniz tüm soruları Whatsapp&Zoom'dan canlı bağlantı ile sorabilirsiniz.  Hakkınızda karar vermek için acele etmeyin. Hayatta en doğru kararlar, işin ehli kişilerden alacağınız görüşler ve ortak akıl ile verilebilir.

Op.Dr.Tahir Mutlu DUYMUŞ  

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Özgeçmiş için tıklayınız.

 

Key Words: Bacaklarda kısalık, Ayağımda kısalık, bacağımda kısalık var