Boutonniere Deformitesi

Giriş

Parmaklarda eklem ve tendon yaralanması olup parmakların tam olarak açılamadığı bir hastalıktır.Yaralanma sonrası parmak ekleminde açılanma meydana gelir ve erken tedavi edilmezse kalıcı şekil bozukluğuna yol açabilir.


Parmak Şişliği


Anatomi

El parmaklarının tam açma ve kapama sırasında çok çeşitli tendon yapıları vardır. Bu tendonlar parmakların yanları boyunca uzanır. Parmak üstünde parmağın düz olarak çalışmasını sağlayan santral slip isminde bir tendon vardır. Bu tendon yaraladığında parmak tam uzunlamasına açmak mümkün değildir.


Parmak Şişliği

 

 

 

 

Sebepleri

Genellikle bükülmüş bir parmağa gelen darbe ile oluşur. Parmak üst yüzeyindeki santral slipin veya tutunduğu kemiklerin avulsiyon kırıkları sonucu oluşur.

Klinik Bulgular ve Şikayetleri

Travma sonrası genellikle 7 ile 21 gün arasında Boutonnière denilen düğme iliği deformitesi gelişir.Hareket ile ağrı olur. Parmak ekleminin üstünde şişlik olur. Eklem hareketlerinde kısıtlama olur.


Teşhis ve Tedavi

Muayenede parmak hareketlerine bakılır. Parmak hareketleri kısıtlı ve ağrılıdır. Röntgen çekilir ve eşlik eden kemik kırıkları değerlendirilir.Erken müdahale edilmelidir. Kalıcı deformite gelişebilir.


1- Cerrahi  Dışı Tedavi

Parmak ateli ile parmak üç hafta sabitlenir. Yaşı ileri olanlarda bu 6 haftaya kadar uzatılabilir. Parmak atelini geceleri kullanmak önemlidir.


Parmak Şişliği

Atel sonrası germe egzersizleri önerilir. Spor yaparken ateli takmak koruma açısından gereklidir. Ağrıları için ilaç tedavisi önerilir.


2- Cerrahi Tedavi

Cerrahi olmayan yöntem öncelikli tercihtir. Fakat bazı durumlarda cerrahi planlanır;

  • Romatoid artrite bağlı deformitelerde
  • Tendon kopmuş ise
  • Büyük bir kemik parçası içeren kırıklarda
  • Atel ile düzeltilemezse

 

Cerrahi ağrıyı azaltır ve fonksiyonları düzeltir, fakat parmağı normal görünümüne ve fonksiyonuna kazandırmak her zaman mümkün olmayabilir. Boutonniere deformitesi ilk 3 hafta düzeltilemezse daha sonra düzeltmek oldukça zorlaşır. 

 

Op.Dr.Tahir Mutlu DUYMUŞ  

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Özgeçmiş için tıklayınız.

 Key Words : El Parmak Deformitesi, Deformite, Travma, Çarpma, Parmak Şişliği, Küçük Parmak, Serçe Parmak Şişliği, Eklemde Şişlik

Kemik ve Eklem Hastalıkları Bone & Joint Diseases

Doç.Dr.Tahir Mutlu Duymuş Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Özel Koşuyolu Medipol Hastanesi