Tekrarlayan Omuz Çıkığı

Omuz vücudun en hareketli eklemidir. Omuz ekleminin, kolu yukarı kaldırma, kendi etrafında çevirme ve eli başın üstüne ulaştırma gibi fonksiyonları vardır.

Omuz çıkığı; kolun üst kısmının, omuz ekleminden bir soket şeklinde zorlanarak çıkması olarak adlandırılır. Bu durun omuzun aşırı zorlanarak kullanımı veya bir düşme sonucu da meydana gelebilir.

 

omuzçıkığı

 

Omuz bir kere yerinden çıktın mı, omuz ekleminin tekrarlayarak çıkmaları, çoğu zaman yüksek risk altındadır. Omuz ekleminin gevşek hale gelip, güvensizlik ve istikrarsızlık oluşturarak sürekli tekrarlayan çıkmalarına kronik omuz instabilitesi denir. Sürekli Omuz Çıkması ( Kronik Omuz İnstabilitesi)

Anatomi

Omuz eklemi üç kemikten oluşur. Kol (humerus), kürek kemiği (skapula) ve köprücük kemiğidir (Klavikula).

Üst kol kemiğinin başı veya topuzu, kürek kemiğinin soketine oturur. Omuz bağları ve eklem kapsülü bu soket ve topuz arasında uzanırlar ve çepeçevre sarar. Bunlarında etrafını kas ve tendonlar

 

sarar. omuzçıkığı

 

Tanımlama

Kol topuzu bazen bu soketin içinden çıkacak gibi olup yarım çıkık şeklinde olur ki buna subluksasyon denir.Topuzun soketten tam çıkmasına ise tam çıkık denir.
Omuz bir kere yerinden çıktın mı, soket ile topuzu bir arada tutan çevre yumuşak dokuları (bağlar, kapsül, tendon ve ya kaslar) yırtarak veya aşırı esneterek çıkar. Bu durum çıkıkların tekrarlamasına sebep olabilir. Buna kronik omuz instabilitesi ve ya gevşekliği denir. Omuz eklemini bir arada tutan yumuşak dokuların kalıcı yetersizliği söz konusu olur.


Sebepler

Omuzu instabil hale getiren en sık görülen üç sebep vardır;

  • Omuz Çıkığı:Genellikle düşme ve ya trafik kazası sonucu oluşur. Topuz, soketin önüne çıkarken öndeki bağ dokularını yırtarak çıkar. Buna bankart lezyonu denir. Ciddi bir ilk çıkış sürekli çıkıklara sebep olabilir. Çıkma hissi ve ya omuzda çıkacak gibi olan bir güvensizlik hissi oluşabilir.

 

omuzçıkığı

 

  • Tekrarlayan Omuz Zorlanmaları:Yüzme, tenis ve ya voleybol gibi sporlarda omuz sürekli baş seviyesi üzerine zorlanarak, omuz bağlarında gevşeklik, esneme ve instabilite meydana gelebilir. Tekrarlanan ve stresli bu gibi faaliyetler omuzda yavaş gelişen bir bağ dokusu hasarı oluşturur. Bu hasarlı ve ya gevşek bağlar zorlu omuz hareketlerinde acı ve kararsız bir durum oluşturabilir.
  • Çok yönlü İstikrarsızlık:Çok nadir görülen bu durumda, omuz arkaya, öne ve aşağı gibi her yöne gevşektir. Bu gibi hastaların temelinde esnek bağ dokusu hastalığı olabilir.

 

Klinik Bulgular

Kronik omuz instabilitelerinin en yaygın görülen bulguları;

  • Yaralanma ile omuz ağrısı
  • Tekrarlayan omuz çıkıkları
  • Sürekli omuzda gevşeklik, atlama ve ya yerinden çıkacak hissi.

 

Muayene

Doktorunuz sizinle klinik bulgularınızı ve tıbbi geçmişinizi sorguladıktan sonra omuz muayenesi ve çok özel omuz testleri yapacaktır.
Görüntüleme
Doktorunuz tanı koymada yardımcı olması ve ayırıcı tanı açısından omuz röntgeni ve MRI isteyebilir.
Röntgen omuz kemiklerinde oluşan bir hasar ve yaralanmayı gösterecektir. MRI ise omuz çevresi bağ dokularının yapısını ve yaralanmasını değerlendirmek için kullanılır.

Tedavi

Kronik omuz instabilitesi ilk olarak cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilir. Bu tedavi sonucunda ağrı ve omuz istikrarsızlığı devam ederse, ameliyat planlaması yapılır ki genellikle hastaların çoğu cerrahiye gider.


1- Cerrahi  Dışı Tedavi

Bu tedavinin planlamasında omuz çıkmasına sebep olacak hareketlerde kaçınma, yaşam modifikasyonu vardır. Bu tedavi birkaç ay sürer.
Ağrı ve şişliği azaltma için steroid olmayan ilaçlar ve buz tedavisi yapılır.
Fizik Tedavi: Omuz çevresi kaslarınızı güçlendirmektedir.


2- Cerrahi Tedavi

Ameliyat ile temel hedef, omuz çevresindeki yırtılmış ve gevşemiş olan bağları onarmaktır.
Bu bağları onarma açık ve kapalı ameliyatlar ile yapılır;

  • Kapalı; Artroskopik yöntemler ile yapılır. Küçük aletler ve kamera sistemi ile omuz eklemini açmadan yapılan güncel bir tedavi yöntemidir. Hasta konforu yüksek ve hastanede kalış süresi kısadır. 

 

omuzçıkığı

 

  • Açık; Burada ise omuz eklemi büyük bir kesi ile açılarak direk görüş altında, yumuşak doku onarımı yapılır.
  • Rehabilitasyon; Ameliyat sonrası omuz özel askılarda geçici olarak dinlendirildikten sonra özel fizik tedavi programına alınır. Omuz kaslarını güçlendirme, bağ dokularını gerdirme ve güçlendirerek omuz eklemi hareket açıklığı artırılır. Artroskopik ameliyatlarda normal hayata dönüş ve rehabilitasyon daha kısadır.

 

Tedavi planlamasına doktorunuz ile birlikte uyum sağlayarak, eski omuz faaliyetlerinize kavuşabilirsiniz.

 

 

Op.Dr.Tahir Mutlu Duymuş

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

 

 

Key Words: Omuz Çıkığı, Omuz İnstabilitesi, Kronik Omuz İnstabilitesi, Bankart, Bankart Lezyonu, Omuz Ağrısı, Sürekli çıkan Omuz, Omuz Neden Sürekli Çıkar?

Türkiye'nin En Büyük ORTOPEDİ BİLGİ BANKASI

Op.Dr.Tahir Mutlu DUYMUŞ Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı