Uyluk Kas Gerilmeleri

Uyluk Kas Gerilmeleri

Giriş

Uylukta kas gerilmesi çok yaygın olarak görülür. Özellikle sportif faaliyetlerde bulunanlarda sıktır. Uylukta 3 ana kas grubu vardır. Arkada hamstring, iç yanda adduktor, ön tarafta ise quadriceps kasları bulunur ve bunlar uyluk (femur) kemiği boyunca uzanırlar. Quadriceps kası bacağı uzunlamasına uzatır, hamstring dizin bükülmesini sağlar ve adduktor ise iki dizin birbirine yanaşması ve değmesini sağlar.


Uyluk kas gerilmesiUyluk kas gerilmesi


Özellikle quadriceps ve hamstringler kalça ve diz ekleminde iki major ana kas olması nedeniyle kas gerilmesi ve yaralanmalarında risk altındadırlar


Uyluk kas gerilmesiUyluk kas gerilmesi


Bu kaslar basketbol, futbol gibi yüksek hızlı sportif faaliyetlerde sık yaralanır.


Uyluk kas gerilmesiUyluk kas gerilmesi

Klinik Bulgular

Hastalar genellikle ani olarak kasta bir yırtılma hissi tanımlaması yaparlar. İnce damarların da yırtılmasına bağlı olarak morarma, şişme ve dokunmak ile hassasiyet oluşur.

Genellikle kaslarda sadece gerilme olur ve bazen de yırtılması söz konusudur. Bu durumlar ağrı ve hassasiyet oluşturur.

Teşhis

Ağrılı ve hassas noktalar muayene edilir ve incinme hikâyesi hekim tarafından sorgulanır. Kopma kırığı veya şüpheli kırık durumunda röntgen çekilir. Gerilmenin sınıflaması yaralanma derecesine göredir. Derece 1 hafif ve hızlı ve çabuk olarak iyileşir, derece üç ise ciddi ve iyileşmesi birkaç ayı bulabilir.

MRI;Yumuşak doku yaralanmasını daha detaylı gösteren faydalı bir yöntemdir.


Risk Faktörleri

Bir çok faktör vardır;

 • Kas Sertliği; Kas sertliği veya elastikiyet kaybı düzenli spor yapmayanlarda sıktır. Sporcular yıllar içinde düzenli germe egzersizleri ile kas elastikiyetini artırırlar.
 • Kas Dengesi; Bir kas grubu karşıt kas grubundan daha güçlü oldugunda kaslar arası dengesizlik ve gerginlik meydana gelir. Bu en sık hamstring kasları ile uyluk ön grup(quadriceps kasları) kasları arasıda olur. Quadriceps kası genellikle çok güçlü olduğu için hızlı ve yüksek enerjili aktivitelerde hamstringler gerilir ve erken yorulur.
 • Düşük Hayat Kalitesi; Kaslar zayıf ve performasının düşük olması, sedanter yaşam.
 • Kas Yorgunluğu ve Yaralanma; Yorgunluk kaslarda enerji kullanım kapasitesini azaltır.
 • Aktivite Seçimi; Herkes hamstringleri zorlayabilir fakat özellikle bazı meslek grupları risk altındadır;
 • Futbol, basketbol, atletler
 • Dansçılar
 • Eski sporcular ve ani aktivite
 • Ergen atletler

Ergenlerde hamstring gerilmesi sık görülür çünkü kas kemik büyüme oranı eşit degildir. Büyüme atagı sırasında kemikler kaslardan daha hızlı büyür ve kaslarda hafif gerginlik oluşur. Ani sıçrama ve hareket gergin kaslarda çekme meydana getirir.


Tedavi

Tedavi yaralanmanın şiddetine ve tipine göre değişir.

Bir çok kas gerilmesi veya çekmesi basit bir yöntem ile iyileşir. BUZ, BANDAJ, YÜKSELTME, İSTİRAHAT. Bu protokol spor yaralanmalarında altın protokol olup çok efektiftir.

Kas yük vermeme ve istirahat önemlidir. Buz genellik bandaj üzerinden (asla direk cilde uygulama!) 20 dk ve günde birçok kez uygula. Şişmeyi ve agrıyı azaltmak için bacagı kalp seviyesinin üstünde tut.

İmmobilizasyon; Bunu bir sabit dizlik ile sağlamak mümkündür. Dizi sabitlemek iyileşmeyi hızlandıracaktır.

 

BİOLOJİK TEDAVİ VE BESLENME   --PROTEİN, KOLLEGEN VE VİTAMİN

Kas yaralanmaları ve çürüklerinin iyeleşmesinde vitamin, protein, omega ve kollejen desteği çok önemlidir. İyileşmeyi hızlandırmakla birlikte kas kas hacmini ve kalitesi artırmakdadır. FİT 20 peynir altı suyundan elde edilen proteinler, SUNSET OMEGA da bulunan yağda eriyen A, D ve E vitaminleri ile SUNRİSE 'in ihtiva ettiği suda eriyen B, C vitaminleri ile mutlaka takviye alınmalıdır. Bu amaçla SUNSET, SUNRİSE VE FİT 20 yi mutlaka kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

-------------------------------------------------------------------------------
omega 1

1- SUNSET : Omega, Vitamin A, D ve E 

Somon balığı ve vahşi balık yağlarından elde edilen EPA – DHA, Vitamini, E Vitamini ve esansiyel bir besin olan D Vitamininin uygun bir kombinasyonunu içerir. Omega 3 vücudun üretemediği, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için dışarıdan alınması zorunlu bir yağ asididir.

Kullanım Bilgisi:11 yaş ve üzeri bireylerin günde 3 kapsül olmak üzere akşam yemekleri ile birlikte almaları tavsiye edilir. 90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur. 1 aylık dozdur. 

2- SUNRİSE : Vitamin B1,B6,B12, C, E , ve Antioksidan:

Vitaminler, yaşam için gerekli, çok küçük miktarlarıyla hücre metabolizmasında önemli tepkimeleri uyaran organik bileşiklerdir. Vitaminlerin çoğu vücut tarafından yapılamadığı için besinlerimizle alınması gerekmektedir. 
Birçok faydası olduğu bilinen yaban mersininin yanı sıra; Riboflavin, Tiamin, Nar, Yaban Mersini, Üzüm, Bektaşi Üzümü, Ginseng ve daha birçok besini içeren Sunrise dengeli beslenmenize yardımcı olmaktadır.

Kullanım Bilgisi: Günde 1 flakon (30 ml) sabahları almanız tavsiye edilir. Her biri 30 ml'lik 30 adet küçük paket içerir.

3- FİT 20 :  Diyetlerimizde az bahsedilen ama en önemli eksikliklerden biri de vücutlarımızdaki yapı taşı bloklarının yokluğudur. Sağlığımızı korumak ve sağlıklı yaş almayı kolaylaştırmak için diyetlerimizi sağlıklı, sindirilebilir proteinlerle desteklememiz çok önemlidir. Bu büyüyen ihtiyacı karşılamak için, her gün karşılaştığımız fiziksel mücadelelere hazır olmamız için FIT20 protein, pek çoğumuzun eksikliğini çektiği önemli proteinleri sağlar ve hakettiğiniz aktif, Sağlıklı Yaşam tarzını benimesemenize yardımcı olur!

Kullanım Bilgisi: Paketin içeriğini 250-350 ml su veya  smoothie ile iyice karıştırın.

FİT 20

 

Fizik Tedavi; ağrı ve şişlik azaldığında kas güçlendirme ve gerdirme agzersizleri verilir. Bu program yavaş ve tedrici olarak yogunlaştırılır.

 

 Önemli Uyarılar!!!!

 

 • Sportif aktivite öncesi ısınma amaçlı antremanlar yapmalısın
 • Gerdirme egzersizleri yapılmalıdır, yavaş ve sürekli
 • Yaşına ve aktivite seviyene göre düzenli egzersizler yapılmalıdır
 • Kas hacmini ve gücünü protein, vitamin ve kollegenler ile arttırın.
 • Yaralanma olduysa iyilşene kadar dinlenmelisin ve sonrasında güçlendirme ile gerdirme egzersiz programı almalısınız. İyileşme hafif yaralanmalarda birkaç hafta iken ciddi yaralanmalarda 6 ayı bulabilir.

 

Key Words : Uyluk kas gerilmesi, uyluk kas gerilmesi, kas çekmesi, kas yırtılması, kasık çekmesi, kasık ağrısı