Sporcularda Diz Ağrısı

Sporcularda Diz Ağrısı


Sporcularda Diz Ağrısı


Giriş

Atletizm, dağcılık, futbol ve kayak sporları ile uğraşanların dizine normal bireylere göre daha fazla yük biner. Dizinde tıbbi sorunlara sahip olan ve sporla ilgilenen kişilerde, diz ön ağrısı söz konusu olabilir.


Sebepler

Diz karmaşık bir anatomiye ve çok hassas bir yapıya sahiptir. Birçok faktör sporcularda diz ağrısı oluşumuna sebep olabilir;

 • Diz kapağı dizilim bozukluğu

• Komple veya kısmı menisküs yırtığı

• Yaralanma

• Dengesizlik ve uyluk kaslarının zayıflığı

• Düztabanlık


Patellofemoral (diz kapağı) ağrı diz önü çevresindeki yumuşak dokuların tahrişi sonucu oluşur. Diz kapağının altında patellar ve üstündeki quadriceps tendonlarının gerilmeleri sporcular arasında oldukça yaygın görülür. Patellofemoral ağrıya katkıda bulunan diğer faktörler, aşırı kullanım, kas dengesizliği ve yetersiz gerdirme egzersizleridir. Bazen ağrılar diz kaynaklı olmayıp, bel ve kalça gibi başka noktalardan kaynaklanabilir.

Sporcularda Diz Ağrısı patellafemoral ağrı 2Patellofemoral dizilim bozukluğu olanlarda, zamanla diz kapağı altındaki kıkırdakta soyulma ve kireçlenme meydana gelir.

Sporcularda Diz Ağrısı

 

Klinik Bulgular

• Diz ön ağrısı ve sızlanma

• Çömelme ve merdiven çıkmada diz ağrısı

 

Nasıl Önlem Alınabilir?

• Eğer aşırı kilolarınız varsa, kilo vermelisiniz. Amaç dize binen yükleri azaltmaktır.

• Egzersiz veya sportif aktivitelere başlamadan 5 dakika önce ısınma hareketlerine başlanılmalı ve gerdirme hareketleri mutlaka yapılmalıdır.

• Sportif faaliyetlerin dozunu yavaş yavaş artırılmalı

• Spor yaparken ortopedik ayakkabılar kullanmalı

• Öne eğilirken dizlerinizi bükülü tutunuz ve sportif çalışmalarınızı, düz, yumuşak, pürüzsüz makul zeminlerde yapınız ve asla yokuş aşağı koşmayınız. Bu durumlarda zikzak çizmeli ve yavaş inmelisiniz.

 

Hekim Muayenesi ve Teşhis

Teşhis için ağrının ne zaman başladığı, hangi durumlarda artığı, sıklık durumu ve ağrıyı değiştiren faktörler hakkında doktorunuza bilgi vermelisiniz.
Ağrının tanımlanması için doktorunuz diz muayenesi yapacaktır. Ayakta, oturma, koşma veya yürüme gibi farklı aktivitelerdeki ağrı durumu önemlidir. Dizin hareketliliği, gerginliği ve diz kapağı dizilimi değerlendirilir. Radyolojik olarak doktorunuz teşhis ve ayırıcı tanı açısından, röntgen, MR veya bilgisayarlı tomografi isteyebilir.


Tedavi

Ağrının sebebine göre tedavi yöntemleri değişmektedir. Cerrahi ve cerrahi olmayan tedaviler şeklinde ikiye ayrılır.

Cerrahi olmayan yöntem

İlk Tedavi Aşaması

Ağrıya sebep olan faaliyetleri sonlandırmalısınız. Yani spora ara vermelisiniz ve aşağıdaki protokolü uygulamalısınız.

RICE protokolü birçok sportif yaralanmalarda etkilidir;

Rest Dinlenme... Koltuk değneği kullan

  • Ice Buz ...Günde birkaç kez, her seferde 20 dakika soğuk uygulama
  • Compression Sıkıştırma... Elastik bandaj kullan
  • Elavation Yükseltme... Şişliği azaltmak için kalp seviyesinin üstünde tut
  • Ağrı ve şişlik için nonsteroid ilaçlar kullanılabilir.
  • Ağrı ve şişlik geçtikten sonra, tam eklem hareket açıklığı, dayanıklılık, güç, hız, kondisyon ve çevikliğin geri kazanmaya ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz bunları geri kazanmak için size gerdirme, güçlendirme ve esnetme egzersizleri verecektir. Yavaş yavaş koşu ve diğer sportif faaliyetlerin zamanı kademeli olarak yapılmalıdır. Sportif faaliyetlerde dizlik ve özel sportif ayakkabılar kullanmak gerekebilir.

 

KIKIRDAK VE EKLEMLERİ GÜÇLENDİRME

Beslenme Önemli: Kas iskelet gelişimi,kıkırdak oluşumu ve kırılan kemıgın kaynaması için gerekli olan A, B, C ve D vitaminlerinin yeterli dozlarda alınması şarttır. Özellikle D vitamini, Kalsiyum, Omega ve kollejenler kırığı iyileştirmek adına faydası vardır. D vitamini en doğal haliyle güneş ışınlarından alınabilir. Yoğurt, süt gibi kalsiyum içeren gıdalar da kaynamayı hızlandıran faktörlerdendir. Ton balığı, somon, morina ve uskumru gibi yağlı balıkların hepsinde yüksek düzeyde bulunan D vitamini ve Omega 3 bulunur. Kırık çevresinde şişen, gerilen ve zarar gören kas ve derinin iyeleşmesi için iyi beslenme, kollejen, protein ve vitamin takviyesi alınmalıdır. Bu amaçla SUNSET, SUNRİSE ve FİT 20 kullanılabilir.

 

  • SUNSET: Omega-3, Vitamin E’nin en güçlü formu (tecotrienol), vitamin D ve A’nın etkili kombinasyonunu içermektedir. Omega 3 vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması zorunlu bir yağ asididir. Kullanım :11 yaş ve üzeri bireylerin günde 3 kapsül olmak üzere akşam yemekleri ile birlikte almaları tavsiye edilir. 90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur.

  • SUNRİSE:  22 süper gıda ile vücudun günlük ihtiyacı olan Vitamin B1(Tiamin), B2 (Riboflavin), B6, B12, C vitamini, mineraller, gerekli aminoasitler ve ANTİOKSİDAN ihtiyacını karşılar. Kullanım Bilgisi: Günde 1 flakon (30 ml) sabahları aç almanız tavsiye edilir. Her biri 30 ml’lik 30 adet küçük paket içerir.

SUNSET SUNRİSE

  • FİT 20:  Peynir altı protein izolesi, magnezyum ve HİDROLİZE KOLLEJEN barındırmakdadır. Sağlıklı kas ve kemik yapımına destek olacak güzel bir kombinasyondur. Sağlığımızı korumak ve sağlıklı yaş almayı kolaylaştırmak için diyetlerimizi sağlıklı, sindirilebilir proteinlerle desteklememiz çok önemlidir. FIT20, PROTEİNİ YÜKSEK (20g), doğal VANİLYA aroması içeren bir ürün olup ayrıca doğal, tatlandırıcılı (şeker eklenmemiş) ve süt içeren , KETO diyetine uyumludur.Ayrıca içeriğinde ki magnezyum, yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunup, normal kemiklerin korunmasına katkıda sağlar. Kullanım Bilgisi: Paketin içeriğini 250-350 ml su veya smoothie ile iyice karıştırın.

 FİT 20 _

 

Cerrahi Tedavi

Artroskopi; Kamera ve küçük el aletleri ile dize kapalı olarak girilir ve kıkırdak debridmanı yapılabilir.

Diz Kapağı Dizilim Cerrahisi; Kapak altındaki aşırı basıncı azaltmak için yeniden dizilim ameliyatı gerekebilir.