Diz Yan Bağ Yaralanmaları

Diz Yan Bağ Yaralanmaları

Giriş

Diz vücudumuzun en büyük ve karmaşık eklemidir. Günlük hayatta hareket etmek için çok önemli bir eklemdir. Diz eklemi bağları uyluk ile kaval kemiklerini birbirine bağlar ve spor yaralanmalarında çok sık olarak gerilir veya yırtılabilir. Futbol gibi temaslı spor müsabakalarda, bağlar dizin yan bağlarının yaralanma olasılığı yüksektir.

Anatomi

Diz eklemi üç kemikten oluşur; Femur (uyluk), Tibia (kaval) ve Patella (diz kapağı) dır. Bu kemikler birbirine bağlar ile bağlanır. Bu yapılar kemikleri bir arada tutan ve stabilteyi sağlayan güçlü yapılardır;

  • Yan (Kollateral) Bağlar; Bu bağlar dizlerin iç ve dış yanlarında bacağa paralel bağlardır. Dizin yanlara doğru kontrolünü sağlar.
  • Çapraz (Cruriate) Bağlar; Bu bağlar diz iç kısmı yani eklem içi bağlar olup ön ve arka olmak üzere iki adettir ve çapraz olarak uzandıkları için çapraz olarak isimlendirilirler.

 

Diz Yan Bağ Yaralanmaları


Tanımlama

Temas sporlarında ani travma, dizin hızlı olarak dönmesi, ani kuvvetli kas kasılmaları diz yan bağlarına zarar verebilir. Bağ yaralanmaları üç dereceye ayrılır

;

  • Derece 1 Burkulma; yan bağlar hafif yaralanır. Gerilme olmuştur ve yırtık yoktur, stabilitesi korunmuştur.
  • Derece 2 Burkulma; yan bağlarda kısmı yırtık vardır.
  • Derece 3 Burkulma; tam kat yan bağ yırtığı vardır ve diz eklemi stabilitesi bozulmuştur.

 

Diz Yan Bağ Yaralanmaları

 


İç yan bağ, dış yan bağdan daha sık olarak yaralanır. Dış yan bağın yapısı daha karmaşık olup, yırtıldığında ise dizin iç bağlarında yaralanma daha sıklıkla eşlik eder.

 


Sebepler

Bu tür yaralanmalar genellikle sportif yaralanmalardır. Dizin dönmesi veya yandan darbesi sıklıkla sebeptir.
İç yan bağ genellikle dizin dış kısmından gelen darbe ile dizin diğer dize doğru burkulması yırtılır. Tam tersi mekanizmada ise dizin dışa doğru bükülmesi ile de, dış yan bağ yırtılır.

 

Klinik Bulgular

Diz yan bölgelerinde ağrı ve hassasiyet mevcuttur. İç yan yaralanmasında dizin iç yanında, dış yan bağ yaralanmasında dizin dış yanında ağrı vardır.
Yaralanma hattında şişme

Dizde kararsızlık durumu- instabilite olması- Dizin yerinden çıkacak gibi olmasıdır.


Doktor Muayenesi

Doktorunuzu ziyaret ettiğinizde sizinle, şikâyet, yaralanma mekanizması ve tıbbi geçmişinizi konuştuktan sonra dizinizi muayene edecektir.
Fizik muayene sırasında, ağrı, hassasiyet ve instabiliteye bakılacaktır ki muayene ile çoğu zaman teşhis konulmuş olur. Bazen gerek görülürse yardımcı olması açısından röntgen veya MRI istenebilir.

Röntgen bağların kemiklere tutunduğu noktadan eşlik eden kemik yaralanmaları gösterebilir. MRI ise bağ yaralanmasını detaylı olarak gösterir.


Tedavi

İç yan bağ yaralanmaları nadiren cerrahi gerektirir. Eğer sadece dış yan bağ yaralanması varsa, iç yan bağ gibi tedavi edilir. Eğer dış yan bağ yaralanmasına, diz iç bağ yaralanmaları eşlik ediyorsa planlama diz içi başlara göre planlanır. Kısacası izole iç ve dış yan bağ yaralanmaları genellikle cerrahi gerektirmez.


Cerrahi Olmayan Tedavi


Diz Yan Bağ Yaralanmaları

 

  • Buz; Yaralı bölgeye 1 saat arayla 15-20 dakika arayla uygulanır.
  • Ortez; Uzun bacak dizlikler kullanılır ve bazen koltuk değneği gerekebilir.
  • Fizik Tedavi; Güçlendirme egzersizleri önerilir ve daha sonra bacak kas kuvvetleri artırılır.

 

 

 

BESLENME ÖNEMLİ !...  PROTEİN, VİTAMİN VE HİDROLİZE KOLLEJEN KULLANILMALIDIR

Zedelen kas ve bağ dokularının iyileşmesinde peynir altı suyundan elde edilen WHEY protein ile hizdrolize kollejen kullanımı daha çabuk iyileşme sağlar ve kasları güçlendirir. 1 ay kullanımı ile etkili sonuç alınabilir. Ayrica multivitamin desteğide çok önemlidir.

FİT 20: Peynir altı protein izolesi, magnezyum ve HİDROLİZE KOLLEJEN barındırmakdadır. Sağlıklı kas ve kemik yapımına destek olacak güzel bir kombinasyondur. Sağlığımızı korumak ve sağlıklı yaş almayı kolaylaştırmak için diyetlerimizi sağlıklı, sindirilebilir proteinlerle desteklememiz çok önemlidir. FIT20, PROTEİNİ YÜKSEK (20g), doğal VANİLYA aroması içeren bir ürün olup ayrıca doğal, tatlandırıcılı (şeker eklenmemiş) ve süt içeren , KETO diyetine uyumludur.Ayrıca içeriğinde ki magnezyum, yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunup, normal kemiklerin korunmasına katkıda sağlar. Kullanım Bilgisi: Paketin içeriğini 250-350 ml su veya smoothie ile iyice karıştırın. 1 ay kullanınız. 

FİT 20 _

 

  • SUNSET: Omega-3, Vitamin E’nin en güçlü formu (tecotrienol), vitamin D ve A’nın etkili kombinasyonunu içermektedir. Omega 3 vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması zorunlu bir yağ asididir. Kullanım :11 yaş ve üzeri bireylerin günde 3 kapsül olmak üzere akşam yemekleri ile birlikte almaları tavsiye edilir. 90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur.

  • SUNRİSE: 22 süper gıda ile vücudun günlük ihtiyacı olan Vitamin B1(Tiamin), B2 (Riboflavin), B6, B12, C vitamini, mineraller, gerekli aminoasitler ve ANTİOKSİDAN ihtiyacını karşılar. Kullanım Bilgisi: Günde 1 flakon (30 ml) sabahları aç almanız tavsiye edilir. Her biri 30 ml’lik 30 adet küçük paket içerir. 

SUNSET SUNRİSE

 

Bu rahatsızlıkta kas dokularında nekroz ve zedelenme olduğu için protein ve hidrolize kollejen kullanımı yeniden yapımı ve rejenerasyon üzerine çok etkilidir. Ayrıca kas inşasında gerekli vitamin, mineral alımı ve dolaşım düzenleyici gıda takviyesi ektra katkı sağlayacaktır.

Cerrahi Tedavi

İzole yan bağ yırtıkları genellikle ameliyatsız olarak başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Fakat eşlik eden diğer bağ (Ön çapraz bağ gibi) yırtılmalarda varsa doktorunuz size ameliyat önerecektir.

 

Key Words : Diz yan bağ yaralanması, yan bağ yırtılması, travma