En Sık Görülen Diz Yaralanmaları

En Sık Diz Yaralanmaları


Giriş

Bir ortopedi doktorunu en çok ziyaret sebebidir. Diz eklemi çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Birçok yaralanma çeşidine sahiptir ve genellikle ekseriyeti cerrahisiz başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.


Diz Anatomisi

Diz eklemi üç kemikten oluşur. Tibia ( Kavak Kemiği), Patella (Diz Kapağı) ve Femur (Uyluk Kemiği) .

Uyluk ile Kaval kemikleri arasında şok emici vazifeleri olan iki adet yarımay şeklinde kıkırdak yapılı menisküs isimli yapılar vardır. Menisküsler sert ve lastiksi yapıdadırlar.

 


dizyaralanmaları


Yaygın Diz Yaralanmaları

Birçok sporcu diz bağları yaralanmasına maruz kalır. Dizde dört ana bağ vardır ki en sık ön çapraz(ÖÇB) bağ ile iç yan bağ(İYB) yaralanır. Nadiren arka çapraz bağ(AÇB) yaralanır.


Ön Çapraz Bağ Yaralanması

Direk travma, diz dönmesi, aşağı doğru düşmelerde sıklıkla yaralanabilir. En sık futbol müsabakalarında görülür.

İç Yan Bağ Yaralanması

Genellikle direk dizin yan bölgesine alınan travmalar da meydana gelir. Futbol gibi direk kontak travmalar ve trafik kazalarında sık görülür.

Arka Çapraz Bağ Yaralanmaları

Genellikle diz üzerine düşmelerde sık görülür.


Menisküs Yırtığı

Genellikle en sık görülen diz problemi hatta ortopedide en sık ameliyat olma sebebidir. Menisküs dizimize binen yüklere karşı şok emici yani yükü hafifletici vazifesi görür.

Diz Yaralanmalarının Tedavileri

Ortopedide diz yaralanmalarının tedavileri çok çeşitli olup cerraha göre de değişebilmektedir. Hafif düzey diz yaralanmalarında en yaygın ve ilk metot DİNLENME, BUZ, BANDAJ, YÜKSELTME(DBBY) dörtlüsüdür. Dinlendirme üstüne basmama yani bir değnek ile olabilir. Şişmeyi önlemek için buz, bandaj ve dizi yüksekte tutmak önemlidir.

Aşağıdaki durumlardan biri dizinizde varsa önemli bir problem olabilir;

 • Dizininden atlama veya yırtılma tarzında ses alma ve dizin kilitlenmesi
 • Ciddi ağrı olması
 • Dizi hareket ettirememe
 • Ciddi şişme
 • Ciddi aksama

 

KEMİK, EKLEM ve BAĞLARIN GÜÇLENMESİ, KIRIKLARIN İYİLEŞMESİ İÇİN

GIDA TAKVİYESİ 

VİTAMİN, PROTEİN VE HİDROLİZE KOLLEJEN ÖNEMLİ

Spor yaralanması, zedelen kemik, kırıkların kaynaması, kas ve bağ dokularının iyileşmesinde peynir altı suyundan elde edilen Whey protein ve ayrıca hidrolize kollejen kullanımı hızlı iyileşmeyi destekler ve kasları güçlendirir.  Ayrica multivitamin desteğide çok önemlidir. İltihap oluşumunu engeller, bağışıklı artırır ve kas iskelet sistem metobolizmasına yardımcı olurlar.

FİT 20: Peynir altı protein izolesi, magnezyum ve HİDROLİZE KOLLEJEN barındırmakdadır. Sağlıklı kas ve kemik yapımına destek olacak güzel bir kombinasyondur. Sağlığımızı korumak ve sağlıklı yaş almayı kolaylaştırmak için diyetlerimizi sağlıklı, sindirilebilir proteinlerle desteklememiz çok önemlidir. Ayrıca içeriğinde ki magnezyum, yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunup, normal kemiklerin korunmasına katkıda sağlar. Kullanım Bilgisi: Paketin içeriğini 250-350 ml su veya smoothie ile iyice karıştırın. 1 ay kullanınız. 

FİT 20 _

 

       • SUNSET: Omega-3, Vitamin E’nin en güçlü formu (tecotrienol), vitamin D ve A’nın etkili kombinasyonunu içermektedir. Omega 3 vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması zorunlu bir yağ asididir. Kullanım :11 yaş ve üzeri bireylerin günde 3 kapsül olmak üzere akşam yemekleri ile birlikte almaları tavsiye edilir. 90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur.

       • SUNRİSE: 22 süper gıda ile vücudun günlük ihtiyacı olan Vitamin B1(Tiamin), B2 (Riboflavin), B6, B12, C vitamini, mineraller, gerekli aminoasitler ve ANTİOKSİDAN ihtiyacını karşılar. Kullanım Bilgisi: Günde 1 flakon (30 ml) sabahları aç almanız tavsiye edilir. Her biri 30 ml’lik 30 adet küçük paket içerir.

       • Nitro Plus, yaşam molekülü olarak isimlendiren NİTRİK OKSİT in üretilmesine yardımcı olup, hücresel membran geçirgenliğini artırmakdadır. Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Tropikal bir meuve olan noni meyvesinden üretilmekte olup günde 3 kez 20 şer damla alınması tavsiye edilmektedir.Tek başına etkisi sınırlı olsada vitamin ve minerallerle birlikte alındığında, hücre duvarı geçirgenliğinde artışa yol açaraki alınan vitamin, mineral ve proteinlerin hücreye girişini kolaylaştırmakdadır. Yeni damar ve doku oluşumunu hızlandıran yaşam moleküle, hücrelerin ve dokuların yenilenmesine katkı sağlamakdır.

 

GÜÇLÜ KAS ve KEMİKLER İÇİN  TRİANGLE OF WELLNESS 

SAGLIK ÜÇGENİ

KYANİ TRİANGLE

SUNSET, SUNRİSE ve NİTRO üçlüsü içerdiği vitamin, antioksidan, mineraller ile bağışıklığı güçlendirir ve romatizmal iltihap oluşumunu engellemeye ve eklemlerin kalitesini artırmaya yardımcı olur. Efektif etki için bu üçlünün birlikte 3 ay kullanımı önerilir.

 

Key Words : En Sık Görülen Diz Yaralanmaları, En sık görülen diz yaralanması, Diz bağlarında kopma