Tırnak Batması

Tırnak batması özellikle büyüme çağında ve gençlerde sık görülür. En sık sebep tırnakların çok kısa ve uçlarının oval kesilmesi gibi yanlış tırnak bakımıdır. Başparmak da sık görülür. Köşelerin oval kesilmesi tırnağın ete doğru büyümesine sebep olur. Bunların dışında dar ve sıkı ayakkabılar da tırnak batmasının sebebidir.

Klinik Bulgular ve Şikâyetler

Tırnak batması söz konusuysa, tırnak köşesi sert, hassas ve şiş olabilir. Zamanla yangı geliştikçe kırmızı renk ve ısı artışı olur. Apseye dönüşürse akıntı meydana gelebilir ve ağrılı bir durum oluşabilir. Bu durum bazen çift ayakta ve her iki tırnak kenarında olabilir.


tırnakbatması


Tırnak anatomisi aşağıdaki şekildedir.


tırnakbatması


Tedavi

Cerrahi Olmayan Tedavi

Tırnak batması görülür görülmez basit önlemler ve evde bakım ile cerrahiye gereksinim kalmadan erken evrede tedavi edilebilir.

 • Her sıcak su ile ayağınızı 4-5 kere ıslatın
 • Ayak yıkamaları sonrası ayaklar kurulanmalıdır
 • Geniş ve rahat ayakkabı kullanın
 • Ağrı varsa ağrı kesici kullanılabilir

3-4 gün boyunca tüm bunlara rağmen ağrı artar, enfeksiyon gelişir ve durum kötüleşirse bir ortopedi doktoruna başvurun.
Tırnak kenarını kibarca kaldırıp batan uç kısmın altına her gün değiştirmek koşuluyla bir pamuk yerleştirerek tırnağın ete büyümesini engelleyebilirsiniz.


tırnakbatması

Cerrahi Tedavi

Yukarıdaki tüm önlemlere rağmen tırnak batmaya devam ediyorsa cerrahi yaklaşım planlanır.
Enfeksiyon, akıntı, aşırı şişlik ve ağrı cerrahi müdahale gerektirir. Bu durumda tırnak tamamen veya kısmen alınır. Doktorunuz kısmı işlem ile batan tırnak kenarında, büyüyen ve fazlalaşan yumuşak dokuyu, tırnak büyüme kökünü alabilir.


tırnakbatması

Lokal anestezi ile başparmak uyuşturulur ve operasyon sırasında hiçbir ağrı duyulmaz. Günlük pansuman yapılır ve doktorunuz izin verene kadar ıslatılmaz. Bazı durumlarda ki özellikle mantar enfeksiyonlu durumlarda tırnak tamamen alınabilir. Bir tırnağın yeniden çıkması 3-4 ayı bulur.

Nadiren de olsa tırnak batması tekrarlayabilir.

 

Tekrarını Önleme

 • Ayaklarınızı düzenli olarak yıkayın ve kuru tutun.
 • Dar ve sıkı ayakkabı giymeyin ve ayakkabı giyerken çorap kullanın.
 • Batan tırnak köşesini V şeklinde kurtarma kesimleri yapmayın
 • Tırnak kesimine ve bakımınıza dikkat edin. Şöyle ki;

 

tırnakbatması

 

KEMİK, EKLEM ve BAĞLARIN GÜÇLENMESİ İÇİN

BESLENME, PROTEİN VE HİDROLİZE KOLLEJEN ÖNEMLİ

Zedelen kemik, kas ve bağ dokularının iyileşmesinde peynir altı suyundan elde edilen Whey protein ve ayrıca hidrolize kollejen kullanımı hızlı iyileşmeyi destekler ve kasları güçlendirir.  Ayrica multivitamin desteği ve takviye ürünler: Kas iskelet gelişimi,kıkırdak oluşumu, kırılan kemıgın kaynaması ve enfeksiyon veya inflamasyon ile mücadele için vitaminler, antioksidanlar ve minerallerin günlük yeterli dozlarda alınması şarttır. Bu amaçla SUNSET, SUNRİSE ve NİTRO yu içeren Kyäni Nitro Plus Triangle of Health Pack etkili bir kombinasyodur.

FİT 20: Peynir altı protein izolesi, magnezyum ve HİDROLİZE KOLLEJEN barındırmakdadır. Sağlıklı kas ve kemik yapımına destek olacak güzel bir kombinasyondur. Sağlığımızı korumak ve sağlıklı yaş almayı kolaylaştırmak için diyetlerimizi sağlıklı, sindirilebilir proteinlerle desteklememiz çok önemlidir. Ayrıca içeriğinde ki magnezyum, yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunup, normal kemiklerin korunmasına katkıda sağlar. Kullanım Bilgisi: Paketin içeriğini 250-350 ml su veya smoothie ile iyice karıştırın. 1 ay kullanınız. 

FİT 20 _

 

       • SUNSET: Omega-3, Vitamin E’nin en güçlü formu (tecotrienol), vitamin D ve A’nın etkili kombinasyonunu içermektedir. Omega 3 vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması zorunlu bir yağ asididir. Kullanım :11 yaş ve üzeri bireylerin günde 3 kapsül olmak üzere akşam yemekleri ile birlikte almaları tavsiye edilir. 90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur.

       • SUNRİSE: 22 süper gıda ile vücudun günlük ihtiyacı olan Vitamin B1(Tiamin), B2 (Riboflavin), B6, B12, C vitamini, mineraller, gerekli aminoasitler ve ANTİOKSİDAN ihtiyacını karşılar. Kullanım Bilgisi: Günde 1 flakon (30 ml) sabahları aç almanız tavsiye edilir. Her biri 30 ml’lik 30 adet küçük paket içerir.

       • Nitro Plus,  yaşam molekülü olarak isimlendiren NİTRİK OKSİT in üretilmesine yardımcı olup, hücresel membran geçirgenliğini artırmakdadır. Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Kan akımın ve oksijenizasyonu hızlandırmak için NİTRİK OKSİT içermesi ile kan dolaşımını hızlandırma özelliği olan NİTRO Plus'un ağızdan alınacak şeklide günde 20 damla alınmasını tavsiye edelir. Vücudumuzun Nitrik Oksit (yaşam molekülü) üretimini desteklediği kanıtlanmış Noni (Hint dutu) konsantresinin özel bir karışımı olan Nitro Plus, ayrıca Magnezyum, Çinko ve Coenzim Q10 içermektedir. Günde 3 kez 20 şer damla alınması tavsiye edilmektedir.

 

DOĞADAN GELEN GÜÇ 

Kyäni Nitro Plus Triangle of Health Pack

3 lü

SUNSET, SUNRİSE ve NİTRO üçlüsü içerdiği vitamin, antioksidan, mineraller ile bağışıklığı güçlendirir ve romatizmal iltihap oluşumunu engellemeye ve eklemlerin kalitesini artırmaya yardımcı olur. Efektif etki için bu üçlünün birlikte 3 ay kullanımı önerilir.

ONLİNE ORTOPEDİ DOKTORU

İkinci bir görüş almalıyım!

Aklımda o kadar çok soru var ki!

Tahir Mutlu Duymuş png

Tüm ortopedik sorunlar

MR, röntgen veya BT danışma

Standart görüşme süresi 15 dk

7/24 Whatsapp ile randevu ve ücret bilgisi

WhatsApp ile RANDEVU

 SİZİ ÖNEMSİYORUZ

Nerede olursanız olun, artık mobil uygulamalar ile size çok yakınız. Tüm ortopedik hastalıklar, bu konu hakkında, çekilen MR, röntgen, tomografi, tetkikleriniz ve merak ettiğiniz tüm soruları Whatsapp&Zoom'dan canlı bağlantı ile sorabilirsiniz.  Hakkınızda karar vermek için acele etmeyin. Hayatta en doğru kararlar, işin ehli kişilerden alacağınız görüşler ve ortak akıl ile verilebilir.

Op.Dr.Tahir Mutlu DUYMUŞ  

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Özgeçmiş için tıklayınız.

Key Words: Tırnak Batması, Tırnak Yatağı Revizyonu, Yanlış Tırnak Kesimi, Dar Ayakkabı, Tırnak anatomisi