El Bileğinde Ganglion Kisti

El Bileğinde Ganglion Kisti

Ganglion kisti el bileğindeki eklem kapsulü veya tendon kılıflarından kaynaklanan içi seffaf eklem sıvısı ile dolu kapsüllü keseciklere denir.


Ganglion


Genellikle el bileğinin dış yüzeyinde sık görülür. Bazende el bileğinin iç yüzeyindeki başparmak birleşim yerinde görülür. Sıklıkla zararsız olup zamanla kaybolabilir.


Anatomi

El bileği karpal kemikler, eklem kapsülü ve tendonlardan oluşur. Ganglion bir sap ile eklem içinden cilt altına uzanım gösteren balon şeklindedir. Çeşitli eklem komşuluklarında çıkabilir.


Ganglion


Sebepler

Ganglion; içi şeffaf, jöle kıvamında sıvı içeren keseciklere denir. Bu durumun oluşumunu neyin tetiklediği tam olarak bilinmemektedir. Genç bayanlarda, sık klavye kullananlarda, dantel işi ile meşgul olanlarda ve jimnastik yapanlar arasında sık görülmektedir.


Klinik Şikayetler ve Tanı

Yer kaplayan kitle olmaları hasabiyle sinir ve tendon gibi komşu dokulara bası yaparak ağrılı olabilirler. İlginç olarak büyük ganglionlar genellikle ağrılı olmazkan, sıklıkla küçük ganglionlar ki bunlara gizli ganglionlarda denir, elbileğinde eklem arasına girerek ağrılı olabilirler.Küçülüp büyüyebilen, bazen yeşil mercimek bazen nohut bazen de daha büyük muhtelif boyutlarda olabilir. Aktif elde genellikle büyük olmaya meyillidir, dinlenme ile küçülebilir.

Teşhis noktasında hekim el ile muayene eder. Işık kaynağı ile şeffaflık değerlendirilir. Ayırıcı tanı açısından kemik tümörlerini ekarte etmek için röntgen çekilir. MR ve Ultrason kistin tam yapısını degerlendirmek için istenebilir.


Tedavi

İlk tercih cerrahi değildir.

 • Gözlem; Ganglion bir kanser degildir. Takiplerde kaybolabilir ve ağrısız olabilir.
 • Dinlendirme; Aktivite ile ağrılı olması durumunda el bilek ateli kuulanarak dinlendirilir. Medikal tedavi ile ağrı yatıştırılır.
 • Aspirasyon; Ağrılı ve büyük ganglionlarda enjektör ile aspirasyon yapılabilir fakat tekrarlamaya meyillidir.

 

Cerrahi Tedavi

Yukarıdaki tedavilere yanıt vermeyen ağrılı ganglionlar lokal ve günübirlik bir operasyon ile alınır.
Ameliyat sonrası hafif şişlik olabilir ve eklem sertleşmesini önlemek için erken dönmede fizik tedaviye başlanır. Genellikle 2 hafta sonra işbaşı yapılır.


Higroma

 

 

Key Words : Ganglion, Higroma, El Bilek Kitle, El Bileği Ağrısı

 

KIKIRDAK VE EKLEMLERİ GÜÇLENDİRME

Beslenme Önemli: Kas iskelet gelişimi, kıkırdak oluşumu ve kırılan kemiğin kaynaması için gerekli olan A, B, C ve D vitaminlerinin yeterli dozlarda alınması şarttır. Özellikle D vitamini, Kalsiyum, Omega ve kollejenler kırığı iyileştirmek adına faydası vardır. D vitamini en doğal haliyle güneş ışınlarından alınabilir. Yoğurt, süt gibi kalsiyum içeren gıdalar da kaynamayı hızlandıran faktörlerdendir. Ton balığı, somon, morina ve uskumru gibi yağlı balıkların hepsinde yüksek düzeyde bulunan D vitamini ve Omega 3 bulunur. Kırık çevresinde şişen, gerilen ve zarar gören kas ve derinin iyeleşmesi için iyi beslenme, kollejen, protein ve vitamin takviyesi alınmalıdır. Bu amaçla SUNSET, SUNRİSE ve FİT 20 kullanılabilir.

 

   • SUNSET:  Omega-3, Vitamin E’nin en güçlü formu (tecotrienol), vitamin D ve A’nın etkili kombinasyonunu içermektedir. Omega 3 vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması zorunlu bir yağ asididir. Kullanım :11 yaş ve üzeri bireylerin günde 3 kapsül olmak üzere akşam yemekleri ile birlikte almaları tavsiye edilir. 90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur.
   • SUNRİSE:  22 süper gıda ile vücudun günlük ihtiyacı olan Vitamin B1(Tiamin), B2 (Riboflavin), B6, B12, C vitamini, mineraller, gerekli aminoasitler ve ANTİOKSİDAN ihtiyacını karşılar. Kullanım Bilgisi: Günde 1 flakon (30 ml) sabahları aç almanız tavsiye edilir. Her biri 30 ml’lik 30 adet küçük paket içerir.

 SUNSET SUNRİSE

   • HL 5  HİDROLİZE KOLLEJEN barındırmakdadır. Sağlıklı kas ve kemik yapımına destek olacak güzel bir kombinasyondur. Sağlığımızı korumak ve sağlıklı yaş almayı kolaylaştırmak için diyetlerimizi sağlıklı, sindirilebilir proteinlerle desteklememiz çok önemlidir. Ayrıca içeriğinde ki magnezyum, yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunup, normal kemiklerin korunmasına katkıda sağlar. 

 

HL 5

 

ONLİNE ORTOPEDİ DOKTORU

İkinci bir görüş almalıyım!

Aklımda o kadar çok soru var ki!

Tahir Mutlu Duymuş png

Tüm ortopedik sorunlar

MR, röntgen veya BT danışma

7/24 ARABİSOR ile online görüşme

arabisor_logo_retina_txt-1

 

 SİZİ ÖNEMSİYORUZ

Nerede olursanız olun, artık mobil uygulamalar ile size çok yakınız. Tüm ortopedik hastalıklar, bu konu hakkında, çekilen MR, röntgen, tomografi, tetkikleriniz ve merak ettiğiniz tüm soruları canlı bağlantı ile sorabilirsiniz.  Hakkınızda karar vermek için acele etmeyin. Hayatta en doğru kararlar, işin ehli kişilerden alacağınız görüşler ve ortak akıl ile verilebilir.

Op.Dr.Tahir Mutlu DUYMUŞ  

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Özgeçmiş için tıklayınız.