Sürekli Çıkan Diz Kapağı

Sürekli Çıkan Diz Kapağı

Tanımlama ve Anatomi

Diz kapağı (patella) , uyluk ön kısmında yer alan olukta (femoral oluk), aşağı ve yukarı doğru diz hareketleri sırasında yer değiştirir. Patella normal bir dizde, yürürken, koşarken, otururken, kalkarken hiçbir zaman bu oluktan dışarıya çıkmaz. Çıkması durumunda, problem ve ağrı ile sonuçlanır.

dizçıkması

 

Sebepler
Uyluk alt kısmında ter alan femoral oluk ile patella normalde uyumludur. Bu oluğun sığ veya düzensiz olması, tam veya yarım çıkık ile sonuçlanabilir.

Sağdaki resimde görüldüğü gibi diz kapağı oluğundaki deformasyonlarda çıkık sebepleri olmaktadır.Diz Çıkığı


Travmaya bağlı olarak diz kapağı akut olarak yerinden çıkabilir.

Klinik Bulgular

Diz yürüyüşlerde vücut ağırlığını taşıyamaz

 • Diz kapağı yanlara kayar
 • Aktivite ile diz ön ağrısı
 • Sertlik ve hareket sırasında dizde sürtme sesleri
 • Şişme

dizkapağıkayması

Hekim Muayenesi

Fizik muayene sırasında doktorunuz, yürümenizi, oturup kalkmanızı görmek isteyebilir. Diz kapağı ve kemik uyumuna, anatomik pozisyonları ve hizalarına bakılır. Uyluk kaslarında zayıflık kontrol edilir.
Röntgen ile diz kapağının olukla uyumu ve kireçlenme değerlendirilir.

Tedavi

Eğer diz kapağı yerinden tam çıkmışsa, elle manipülasyon yapılarak yerine oturtulması denenir. Bu işleme redüksiyon denir. Bazen redüksiyon kendiliğinden olur.
Eğer çıkık sürekli olursa, eklem kıkırdağında hasar olur, ağrı ve kireçlenme ile sonuçlanır. Eğer çıkık sadece kısmı yani yarı çıkık şeklindeyse, ortez ve fizik tedavi planlaması yapılır ve 1-3 ay arasında tedaviye yanıt açısından takip edilir.
Fakat tam ve yarık çıkıklarda diz tekrarlayan çıkıklar ile sonuçlanıyor ve kararsızlık devam ediyorsa, cerrahi planlaması yapılır. Ameliyat ile, patella anatomik dizilimi sağlanıp, oluk içinde stabil hale gelmesi planlanır.

KEMİK, EKLEM ve BAĞLARIN GÜÇLENMESİ İÇİN

BESLENME, PROTEİN VE HİDROLİZE KOLLEJEN ÖNEMLİ

Zedelen kemik, kas ve bağ dokularının iyileşmesinde peynir altı suyundan elde edilen Whey protein ve ayrıca hidrolize kollejen kullanımı hızlı iyileşmeyi destekler ve kasları güçlendirir.  Ayrica multivitamin desteğide çok önemlidir. İltihap oluşumunu engeller, bağışıklı artırır ve kas iskelet sistem metobolizmasına yardımcı olurlar.

FİT 20: Peynir altı protein izolesi, magnezyum ve HİDROLİZE KOLLEJEN barındırmakdadır. Sağlıklı kas ve kemik yapımına destek olacak güzel bir kombinasyondur. Sağlığımızı korumak ve sağlıklı yaş almayı kolaylaştırmak için diyetlerimizi sağlıklı, sindirilebilir proteinlerle desteklememiz çok önemlidir. Ayrıca içeriğinde ki magnezyum, yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunup, normal kemiklerin korunmasına katkıda sağlar. Kullanım Bilgisi: Paketin içeriğini 250-350 ml su veya smoothie ile iyice karıştırın. 1 ay kullanınız. 

FİT 20 _

 

       • SUNSET: Omega-3, Vitamin E’nin en güçlü formu (tecotrienol), vitamin D ve A’nın etkili kombinasyonunu içermektedir. Omega 3 vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması zorunlu bir yağ asididir. Kullanım :11 yaş ve üzeri bireylerin günde 3 kapsül olmak üzere akşam yemekleri ile birlikte almaları tavsiye edilir. 90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur.

       • SUNRİSE: 22 süper gıda ile vücudun günlük ihtiyacı olan Vitamin B1(Tiamin), B2 (Riboflavin), B6, B12, C vitamini, mineraller, gerekli aminoasitler ve ANTİOKSİDAN ihtiyacını karşılar. Kullanım Bilgisi: Günde 1 flakon (30 ml) sabahları aç almanız tavsiye edilir. Her biri 30 ml’lik 30 adet küçük paket içerir.

       • Nitro Plus, yaşam molekülü olarak isimlendiren NİTRİK OKSİT in üretilmesine yardımcı olup, hücresel membran geçirgenliğini artırmakdadır. Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Tropikal bir meuve olan noni meyvesinden üretilmekte olup günde 3 kez 20 şer damla alınması tavsiye edilmektedir.

 

DOĞADAN GELEN GÜÇ : TRİANGLE OF WELLNESS 

KYANİ TRİANGLE

SUNSET, SUNRİSE ve NİTROüçlüsü içerdiği vitamin, antioksidan, mineraller ile bağışıklığı güçlendirir ve romatizmal iltihap oluşumunu engellemeye ve eklemlerin kalitesini artırmaya yardımcı olur. Efektif etki için bu üçlünün birlikte 3 ay kullanımı önerilir.

 

 

 

 

 

ONLİNE ORTOPEDİ DOKTORU

İkinci bir görüş almalıyım!

Aklımda o kadar çok soru var ki!

Tahir Mutlu Duymuş png

Tüm ortopedik sorunlar

MR, röntgen veya BT danışma

Standart görüşme süresi 15 dk

7/24 Whatsapp ile randevu ve ücret bilgisi

WhatsApp ile RANDEVU

 SİZİ ÖNEMSİYORUZ

Nerede olursanız olun, artık mobil uygulamalar ile size çok yakınız. Tüm ortopedik hastalıklar, bu konu hakkında, çekilen MR, röntgen, tomografi, tetkikleriniz ve merak ettiğiniz tüm soruları Whatsapp&Zoom'dan canlı bağlantı ile sorabilirsiniz.  Hakkınızda karar vermek için acele etmeyin. Hayatta en doğru kararlar, işin ehli kişilerden alacağınız görüşler ve ortak akıl ile verilebilir.

Op.Dr.Tahir Mutlu DUYMUŞ  

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Özgeçmiş için tıklayınız.