Uyluk Kaslarında Çekme & Gerilme & Yırtılma

Uyluk Kaslarında Çekme & Gerilme & Yırtılma

Kas gerilmesi , çekme veya yırtığı özellikle spor yapan kişiler arasında yaygın bir yaralanmadır.

Uyluk bölgesinde üç ana kas grubu vardır; Uyluk arkasındaki hamstring kasları, ön taraftaki kuadriseps kasları ve iç kısımda yer alan addüktör kaslarıdır. Kuadriseps kasları ve hamstring kasları bacağın bükme ve düzleşme hareketini sağlamaktadır. Addüktör kasları ise bacakları veya dizleri birbirine yanaştırmaktadır.

Hamstring ve kuadriseps kasları uyluğun çok uzun kaslarıdır. Kalça ve diz eklemine kadar boylu boyunca uzanırlar. Bu nedenle yaralanma ve gerilme riski yüksektir. Bu kaslar saha etkinlikleri (koşu, engelli, uzun atlama) basketbol ve futbol gibi yüksek hızlı aktiviteler için kullanılmaktadır.

 Uyluk kas gerilmesiUyluk kas gerilmesi

Uyluk arkası; Hamstring kasları  Uyluk önünde ; Kuadriseps Kasları

Kas gerilmesi genellikle bir kas veya liflerinin aşırı uzaması ve yırtılması sonucu ortaya çıkar. Sıklıkla kas-tendon bileşkesinde meydana gelir. Kaslara doğrudan bir darbe olduğunda benzer bir yaralanma meydana gelebilir. Gerilme veya burkulma oldukça ağrılı olabilir. İyileşme veya yırtık nedeniyle kasın rejenerasyonu genellikle zordur. Bu nedenle koruyucu yönergeler önemlidir.

 

Klinik Belirtiler

Uylukta kas gerilmesi durumunda sıklıkla yanma ya da kopma(çatırda ma) hissi yaşayanır. Ağrı ani ve şiddetlidir. Sonrasında kanama nedeniyle morarma ve cilt hassasiyeti meydana gelir.

Teşhis ve Muayene

Uyluk kaslarında hassasiyet veya morarma açısından incelenir. Dizinizi ve kalçalarınızıda bükme ve düzleştirme zorlaşır.

Kemikte olası bir kırık veya başka bir yaralanma varsa röntgen çekilebilir. Kasların yırtılmasına göre derecelendirilir;

1. derece bir hafiftir ve genellikle kolayca iyileşirken 3. derecede ki bir yırtığın iyileşmesi aylar sürebilir.

Tedavi

Birçok kas yaralanması öncelikli olarak RICE protokolü ile tedavi edilebilir. RICE Dinlenme, Buz, Bandajlama ve Elevasyon yani yüksekte tutma anlamına gelir.

  • Dinlenme. Gerilime neden olan aktivitelere ara verin. Doktorunuz bacağınıza ağırlık vermemek için koltuk değneklerini kullanmanızı tavsiye edebilir.

  • Buz. Doğrudan cilde buz uygulamayın. Günde birkaç kez 20 dakika soğuk buz jelleri kullanın.

  • Kompresyon-Bandajlama-. Ek şişmeyi önlemek için, yaralanan bölgeyi hafif bir bandaj veya iyi bir sargıyla hafifçe sarın.

  • Elavasyon – yükseltme -- : Şişmeyi en aza indirmek için bacağınızı kalpten daha yükseğe kaldırın.

 

Doktorunuz ağrının giderilmesi için ibuprofen gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçları önerebilir. Bu ilaçlar ağrı ve şişliğin geçmesi için, fizik tedavi gibi, hareket ve güç aralığını geliştirmeye yardımcı olacaktır. Spor yapmaya başlamadan önce kas tam güçte ve ağrısız olmalıdır.

Önleme

Risk faktörleri

  • Kas gerginliği. Sıkı kaslar gerilmeye karşı savunmasızdır. Sporcular, yıl boyunca süren günlük germe egzersizleri programını takip etmelidir.

  • Kas dengesizliği. Kuadriseps ve hamstring kasları birlikte çalıştığı için, biri diğerinden daha güçlü ise, daha zayıf kas gerilebilir.

  • Kötü koşullandırma. Kaslarınız zayıfsa, egzersiz stresiyle başa çıkmada daha az güçlük çekebilir ve yaralanma ihtimali daha yüksektir.

  • Kas yorgunluğu. Yorgunluk, kasın enerji emici yeteneklerini azaltır ve onları yaralanmalara karşı daha duyarlı hale getirir.

Peki nasıl tedbir alınabilir?

Düzenli Egzersiz: Kaslarınızı düzenli bir egzersiz programı ile koşullandırın. Hekiminize yaşınız ve aktivite düzeyinizdeki kişiler için egzersiz programları hakkında soru sorabilirsiniz.

Isınma: Uygulama dahil herhangi bir egzersiz seansı veya spor aktivitesinden önce ısınma. İyi bir ısınma, vücudunuzu daha yoğun bir aktivite için hazırlar. Kan akışını, kas sıcaklığını ve nefes alma oranınızı arttırır. Isınma, vücudunuzun egzersiz taleplerine uyum sağlaması için zaman kazandırır. Hareket aralığını arttırır ve sertliği azaltır.

Gerdirme : Egzersizden sonra soğumaya zaman ayırın. Kasları yavaşça ve kademeli olarak gerdirin.

Yaralıysanız, spora dönmeden önce kasların iyileşmesi için gereken süreyi alın. Kas gücü ve esnekliğinizin yaralanmadan önceki seviyelerine dönmesini bekleyin. Hafif bir yırtılama veya gerilme 10 gün ila 3 hafta arasında iyileşirken, hamstring gerilmesi gibi şiddetli bir gerilme için 6 aya kadar sürebilir.

 

BESLENME, VİTAMİN VE HİDROLİZE KOLLEJEN ÖNEMLİ

İyi Beslenme: Kas iskelet gelişimi,kıkırdak oluşumu, ameliyat sonrası yara iyileşmesi, enfeksiyondan korunma, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve kırılan kemıgın kaynaması için gerekli olan A, B, C ve D vitaminlerinin yeterli dozlarda alınması şarttır. Özellikle D vitamini, Kalsiyum, Omega ve kollejenler kırığı iyileştirmek adına faydası vardır. D vitamini en doğal haliyle güneş ışınlarından alınabilir. Yoğurt, süt gibi kalsiyum içeren gıdalar da kaynamayı hızlandıran faktörlerdendir. Ton balığı, somon, morina ve uskumru gibi yağlı balıkların hepsinde yüksek düzeyde bulunan D vitamini ve Omega 3 bulunur. Kırık çevresinde şişen, gerilen ve zarar gören kas ve derinin iyeleşmesi için iyi beslenme, kollejen, protein ve vitamin takviyesi alınmalıdır. Bu amaçla SUNSET, SUNRİSE ve FİT 20 kullanılabilir.

Zedelen kas ve bağ dokularının iyileşmesinde peynir altı suyundan elde edilen hidrolize kollejen kullanımı daha çabuk iyileşme sağlar ve kasları güçlendirir. 1 ay kullanımı ile etkili sonuç alınabilir. Ayrica multivitamin desteğide çok önemlidir. İltihap oluşumunu engeller ve kıkırdak ile bağ oluşumuna yardımcı olurlar.

FİT 20: Peynir altı protein izolesi, magnezyum ve HİDROLİZE KOLLEJEN barındırmakdadır. Sağlıklı kas ve kemik yapımına destek olacak güzel bir kombinasyondur. Sağlığımızı korumak ve sağlıklı yaş almayı kolaylaştırmak için diyetlerimizi sağlıklı, sindirilebilir proteinlerle desteklememiz çok önemlidir. Ayrıca içeriğinde ki magnezyum, yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunup, normal kemiklerin korunmasına katkıda sağlar. Kullanım Bilgisi: Paketin içeriğini 250-350 ml su veya smoothie ile iyice karıştırın. 1 ay kullanınız. 

FİT 20 _

SUNSET:   Omega-3, Vitamin E'nin en güçlü formu (tecotrienol), vitamin D ve A'nın etkili kombinasyonunu içermektedir. Omega 3 vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması zorunlu bir yağ asididir. Kullanım :11 yaş ve üzeri bireylerin günde 3   kapsül olmak üzere akşam yemekleri ile birlikte almaları tavsiye edilir. 90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur.

SUNRİSE:   22 süper gıda ile vücudun günlük ihtiyacı olan Vitamin B1(Tiamin), B2 (Riboflavin), B6, B12, C vitamini, mineraller, gerekli aminoasitler ve ANTİOKSİDAN ihtiyacını karşılar. Kullanım Bilgisi: Günde 1 flakon (30 ml) sabahları aç almanız tavsiye edilir. Her biri 30 ml'lik 30 adet küçük paket içerir.

SUNSET SUNRİSE