Halluks Rigitus

Tüm eklemlerin yüzeyi pürüzsüz ve parlak bir yüzeye sahiptir. Aşınma ve yıpranma ile eklem kıkırdağı soyulur ki bu duruma kireçlenme denir. Halluks rigitus ayak başparmağının en yaygın görülen kireçlenmesidir. Yürüme sırasında kıvrılan bir eklemdir. Problemlerinde yürüme özellikle parmak üzerine çökme çok ağrılı hale gelir. Kıkırdağın ortadan kalkması ile kemikler birbirine sürtmeye başlar. Sonuç olarak başparmakta ağrı, şişlik ve sertlik oluşumuna yol açar. Yürüme sırasında yukarı doğru bükülemeyen bir parmak meydana gelir.

Halluks rigitus genellikle 30-60 yaş arasında meydana gelir. Kesin sebebi bilinememekle beraber, yüksek topuklu ayakkabı ve uzun süre ayakta kalıp, başparmağa binen fazla stres nedenler arasında sayılmaktadır. Düztaban ve travmaya maruz kalanlarda sık görülmektedir.

 

Klinik Bulgular, Şikâyet ve Teşhis

 • Eklem de şişme

Başparmak AğrısBaşparmak Ağrısı

 

 • Yürürken başparmağın üstüne yayılan ağrı, özellikle parmak yukarı kıvrılma esnasında
 • Başparmak üstünde sert bir kitle
 • Eklemde zamanla gelişen sertlik
 • Hallux rigitus parmağın tepesinde sert şişlik gelişmeden erken evrede tedavi edilmelidir. Röntgen çekilir, eklem kireçlenmesi ve kemik çıkıntısının derecesi değerlendirilir.
 • Ayak parmak hareketleri değerlendirilir.

 

Tedavi

Cerrahi Olmayan Tedavi,

 • Ağrı kesici ve yangı giderici ilaçlar ödem çözülmesi ve ağrının azalması için faydalıdır.
 • Buz uygulaması inflamasyonu ve şişliği azaltır.
 • Geniş burunlu ayakkabı giyilmeli, topuk yüksek olmamalıdır.
 • Ayakkabı tabanı geniş ve yumuşak tabanlı olmalıdır. Önden ve arkadan hafif kavisli olmalıdır.
 • Sıcak ve soğuk şok uygulaması faydalı olacaktır. Şöyle ki; 2 adet kova temin edin. Biri sıcak su diğeri soğuk su ile dolu olmalıdır. Soğuk su ile başlayıp soğuk su ile bitecek şekilde, ayağınızı 30'ar saniyede bir soğuk suya bir sıcak suya sokun. Toplamda 5 dakika ve günde 3 seans bunu uygulayın.

 

Cerrahi Tedavi

Çeliektomi

Hasar hafif ve orta orta olduğunda bu ameliyat önerilir. Fazla kemik dokular temizlenir. Faydalı ve başarılı bir ameliyattır. Çoğu hastada uzun süreli rahatlama sağlar. Ayak kesisi üstten yapılır, lokal anestezi ile yapılan ameliyattır.


Başparmak AğrısıBaşparmak Ağrısı

Artrodez-Eklem Dondurma

Ciddi kıkırdak hasarı olanlarda ve çelioektomiden fayda görmeyen hastalara önerile bir ameliyattır. Eklem uçları temizlendikten sonra platinler ile eklem dondurulur. Eklem artık bükülemeyecek anlamına gelir. Fakat şiddetli ağrısı olan vakalarda en güvenilir ve faydalı ameliyattır. 6 hafta koltuk değneği kullanılır. Yüksek topuklu ayakkabılara veda edilir.

 

Artroplasti-Eklem Protezi

Yeni bir teknik olup eklem yüzeylerine protez konularak eklem hareketleri korunur. Uzun dönem sonuçları net değildir.
Eklemde ciddi kıkırdak kaybı aşağıdaki resimde görülmektedir.


Başparmak Ağrısı

 

KEMİK, EKLEM ve BAĞLARIN GÜÇLENMESİ İÇİN

BESLENME, PROTEİN VE HİDROLİZE KOLLEJEN ÖNEMLİ

 

Zedelen kemik, kas ve bağ dokularının iyileşmesinde peynir altı suyundan elde edilen Whey protein ve ayrıca hidrolize kollejen kullanımı hızlı iyileşmeyi destekler ve kasları güçlendirir.  Ayrica multivitamin desteği ve takviye ürünler: Kas iskelet gelişimi,kıkırdak oluşumu, kırılan kemıgın kaynaması ve enfeksiyon veya inflamasyon ile mücadele için vitaminler, antioksidanlar ve minerallerin günlük yeterli dozlarda alınması şarttır. Bu amaçla SUNSET, SUNRİSE ve NİTRO yu içeren Kyäni Nitro Plus Triangle of Health Pack etkili bir kombinasyodur.

FİT 20: Peynir altı protein izolesi, magnezyum ve HİDROLİZE KOLLEJEN barındırmakdadır. Sağlıklı kas ve kemik yapımına destek olacak güzel bir kombinasyondur. Sağlığımızı korumak ve sağlıklı yaş almayı kolaylaştırmak için diyetlerimizi sağlıklı, sindirilebilir proteinlerle desteklememiz çok önemlidir. Ayrıca içeriğinde ki magnezyum, yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunup, normal kemiklerin korunmasına katkıda sağlar. Kullanım Bilgisi: Paketin içeriğini 250-350 ml su veya smoothie ile iyice karıştırın. 1 ay kullanınız. 

FİT 20 _

 

       • SUNSET: Omega-3, Vitamin E’nin en güçlü formu (tecotrienol), vitamin D ve A’nın etkili kombinasyonunu içermektedir. Omega 3 vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması zorunlu bir yağ asididir. Kullanım :11 yaş ve üzeri bireylerin günde 3 kapsül olmak üzere akşam yemekleri ile birlikte almaları tavsiye edilir. 90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur.

       • SUNRİSE: 22 süper gıda ile vücudun günlük ihtiyacı olan Vitamin B1(Tiamin), B2 (Riboflavin), B6, B12, C vitamini, mineraller, gerekli aminoasitler ve ANTİOKSİDAN ihtiyacını karşılar. Kullanım Bilgisi: Günde 1 flakon (30 ml) sabahları aç almanız tavsiye edilir. Her biri 30 ml’lik 30 adet küçük paket içerir.

       • Nitro Plus,  yaşam molekülü olarak isimlendiren NİTRİK OKSİT in üretilmesine yardımcı olup, hücresel membran geçirgenliğini artırmakdadır. Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Kan akımın ve oksijenizasyonu hızlandırmak için NİTRİK OKSİT içermesi ile kan dolaşımını hızlandırma özelliği olan NİTRO Plus'un ağızdan alınacak şeklide günde 20 damla alınmasını tavsiye edelir. Vücudumuzun Nitrik Oksit (yaşam molekülü) üretimini desteklediği kanıtlanmış Noni (Hint dutu) konsantresinin özel bir karışımı olan Nitro Plus, ayrıca Magnezyum, Çinko ve Coenzim Q10 içermektedir. Günde 3 kez 20 şer damla alınması tavsiye edilmektedir.

 

DOĞADAN GELEN GÜÇ 

Kyäni Nitro Plus Triangle of Health Pack

3 lü

SUNSET, SUNRİSE ve NİTRO  üçlüsü içerdiği vitamin, antioksidan, mineraller ile bağışıklığı güçlendirir ve romatizmal iltihap oluşumunu engellemeye ve eklemlerin kalitesini artırmaya yardımcı olur. Efektif etki için bu üçlünün birlikte 3 ay kullanımı önerilir.

ONLİNE ORTOPEDİ DOKTORU

İkinci bir görüş almalıyım!

Aklımda o kadar çok soru var ki!

Tahir Mutlu Duymuş png

Tüm ortopedik sorunlar

MR, röntgen veya BT danışma

Standart görüşme süresi 15 dk

7/24 Whatsapp ile randevu ve ücret bilgisi

WhatsApp ile RANDEVU

 SİZİ ÖNEMSİYORUZ

Nerede olursanız olun, artık mobil uygulamalar ile size çok yakınız. Tüm ortopedik hastalıklar, bu konu hakkında, çekilen MR, röntgen, tomografi, tetkikleriniz ve merak ettiğiniz tüm soruları Whatsapp&Zoom'dan canlı bağlantı ile sorabilirsiniz.  Hakkınızda karar vermek için acele etmeyin. Hayatta en doğru kararlar, işin ehli kişilerden alacağınız görüşler ve ortak akıl ile verilebilir.

Op.Dr.Tahir Mutlu DUYMUŞ  

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Özgeçmiş için tıklayınız.


Key Words : Halluks Rigitus, Başparmak Şişliği, Başparmak Ağrısı, Sertlik, Eğrilik