Dejeneratif Menisküs Yırtığı

Dejeneratif Menisküs Yırtığı

menisküsyırtığı

Normal menisküs artroskopik olarak sağ resimde görülmektedir. Normal menisküs beyaz-krem rengi, elastik, düzgün, parlak yüzeyli olup köşeleri ve kenarları nettir.

 

 

Dejeneratif menisküs, yapısı sert, elastikiyetini yitirmiş, rengi ve kıvamında bozulmaların olduğu saçaklı bir görünüme sahiptir. Kireçlenme ve yaşlanma ile birlikte menisküs yapsında meydana gelen kronik bozulmalardır. Artroskopik olarak 5 tipi ayrılır:

 


Meniskozis

Tip 1: Meniskozis olarak isimlendirilir. Menisküs bütünlüğü korunmuş fakat rengi ve yapısında bozulma vardır. Menisküs yapısında birçok küçük yırtıklar ve saçaklanmalar vardır. Menisküs bütünlüğü korunmuş ve instabilite yoktur.

 

 

 

 

 

 

MeniskokalsinozisTip 2 Meniskokalsinozis olarak isimlendirilir. Menisküs yapısında kalsiyum çöküntüleri vardır.

 

 

 

 

 

 

 

Horizantalklavaj Tip 3 Horizantal klavaj yırtıkları vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tip 4 kendi içinde 4a ve 4b diye ikiye ayrılır. 4A da radial yırtıklar mevcut iken 4b flap yani kanat tipi yırtıklar vardır.


 radialyırtıklar radialyırtık

 

Tip 5 son evre olup ciddi kireçlenme vakalarında menisküsde gövde kayıplarının olduğu ileri gonartroz hastalardır. Kompleks yırtıklar mevcuttur.


menisküsyırtığı


Dejeneratif yırtıkları MR a göre 3 everede sınflandırılır.

Evre 1: sadece menisküs için değişiklik olup yırtık yoktur.

Evre 2: horizantal değişikler vardır ve yırtık öncesi bir evredir.

Evre 3 : menisküsün alt yüzeyine uzanan yırtıklar meydana gelmiştir.

 

menisküsyırtığımenisküsyırtığı

KEMİK, EKLEM ve BAĞLARIN GÜÇLENMESİ İÇİN

BESLENME, PROTEİN VE HİDROLİZE KOLLEJEN ÖNEMLİ

Zedelen kemik, kas ve bağ dokularının iyileşmesinde peynir altı suyundan elde edilen Whey protein ve ayrıca hidrolize kollejen kullanımı hızlı iyileşmeyi destekler ve kasları güçlendirir.  Ayrica multivitamin desteğide çok önemlidir. İltihap oluşumunu engeller, bağışıklı artırır ve kas iskelet sistem metobolizmasına yardımcı olurlar.

FİT 20: Peynir altı protein izolesi, magnezyum ve HİDROLİZE KOLLEJEN barındırmakdadır. Sağlıklı kas ve kemik yapımına destek olacak güzel bir kombinasyondur. Sağlığımızı korumak ve sağlıklı yaş almayı kolaylaştırmak için diyetlerimizi sağlıklı, sindirilebilir proteinlerle desteklememiz çok önemlidir. Ayrıca içeriğinde ki magnezyum, yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunup, normal kemiklerin korunmasına katkıda sağlar. Kullanım Bilgisi: Paketin içeriğini 250-350 ml su veya smoothie ile iyice karıştırın. 1 ay kullanınız. 

FİT 20 _

 

       • SUNSET: Omega-3, Vitamin E’nin en güçlü formu (tecotrienol), vitamin D ve A’nın etkili kombinasyonunu içermektedir. Omega 3 vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması zorunlu bir yağ asididir. Kullanım :11 yaş ve üzeri bireylerin günde 3 kapsül olmak üzere akşam yemekleri ile birlikte almaları tavsiye edilir. 90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur.

       • SUNRİSE: 22 süper gıda ile vücudun günlük ihtiyacı olan Vitamin B1(Tiamin), B2 (Riboflavin), B6, B12, C vitamini, mineraller, gerekli aminoasitler ve ANTİOKSİDAN ihtiyacını karşılar. Kullanım Bilgisi: Günde 1 flakon (30 ml) sabahları aç almanız tavsiye edilir. Her biri 30 ml’lik 30 adet küçük paket içerir.

       • Nitro Plus, yaşam molekülü olarak isimlendiren NİTRİK OKSİT in üretilmesine yardımcı olup, hücresel membran geçirgenliğini artırmakdadır. Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Tropikal bir meuve olan noni meyvesinden üretilmekte olup günde 3 kez 20 şer damla alınması tavsiye edilmektedir.

 

DOĞADAN GELEN GÜÇ : TRİANGLE OF WELLNESS 

KYANİ TRİANGLE

SUNSET, SUNRİSE ve NİTRO üçlüsü içerdiği vitamin, antioksidan, mineraller ile bağışıklığı güçlendirir ve romatizmal iltihap oluşumunu engellemeye ve eklemlerin kalitesini artırmaya yardımcı olur. Efektif etki için bu üçlünün birlikte 3 ay kullanımı önerilir.

 

 

 

ONLİNE ORTOPEDİ DOKTORU

İkinci bir görüş almalıyım!

Aklımda o kadar çok soru var ki!

Tahir Mutlu Duymuş png

Tüm ortopedik sorunlar

MR, röntgen veya BT danışma

Standart görüşme süresi 15 dk

7/24 Whatsapp ile randevu ve ücret bilgisi

WhatsApp ile RANDEVU

 SİZİ ÖNEMSİYORUZ

Nerede olursanız olun, artık mobil uygulamalar ile size çok yakınız. Tüm ortopedik hastalıklar, bu konu hakkında, çekilen MR, röntgen, tomografi, tetkikleriniz ve merak ettiğiniz tüm soruları Whatsapp&Zoom'dan canlı bağlantı ile sorabilirsiniz.  Hakkınızda karar vermek için acele etmeyin. Hayatta en doğru kararlar, işin ehli kişilerden alacağınız görüşler ve ortak akıl ile verilebilir.

Op.Dr.Tahir Mutlu DUYMUŞ  

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Özgeçmiş için tıklayınız.